W coraz bardziej niepewnym świecie ludzie szukają rzeczy pewnych – w tym również inwestycji, które nie okażą się kiedyś nietrafione. Gromadzenie pieniędzy w domu już od dawna nie jest ani rozsądne, ani też bezpieczne. Coraz więcej osób ma też zastrzeżenia do banków, obawiając się, że wraz z trudnościami banku i ich oszczędności mogą przepaść. Z drugiej z kolei strony w obliczu niektórych sytuacji nawet i oszczędności w postaci pieniędzy niekoniecznie są rozsądne – przecież na przykład ich dodrukowanie może sprawić, że stracą na wartości, to znaczy że za tę samą sumę kupi się mniej niż poprzednio. Czy jest zatem coś, w co warto inwestować, by zabezpieczyć swoją przyszłość? Tak – to złoto inwestycyjne! Co warto o nim wiedzieć?

Więcej o złocie inwestycyjnym przeczytasz na stornie: mennica-krakowska.pl -> mennica-krakowska.pl
Zalety inwestowania w złoto

Złoto -> Złoto jest coraz chętniej wybieraną formą inwestycji. Często traktowane jest wręcz jako waluta, a nie tylko jako kruszec – a do tego posiada takie zalety jak na przykład zwolnienie z podatku VAT. Kupowanie złota nie jest w dodatku trudne, ponieważ specjalnie dla osób, które zainteresowane są taką formą inwestycji Mennica Polska wprowadziła na rynek sztabki złota oraz monety bulionowe, wytwarzane zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.

Złota nie da się dodrukować, a jednocześnie jego zasoby są ograniczone. Koszty eksploatacji złota wzrastają, co oznacza również, że wzrasta jego wartość. Inwestowanie w złoto jest więc rozwiązaniem bardzo rozsądnym – można kupić je taniej, niż jest w późniejszym czasie warte. A ile konkretnie jest warte złoto? I jak to wszystko obliczyć?

Wartość złota inwestycyjnego

Złoto inwestycyjne jest stopem o bardzo wysokiej zawartości samego złota – musi zawierać minimum 99,5% czystego pierwiastka. Tak jest w przypadku sztabek lub płytek. Jeśli zaś chodzi o monety, według przepisów muszą zawierać co najmniej 90% czystego złota w stopie. W tym miejscu pojawia się pytanie skąd wiedzieć, że inwestując w złoto nie przepłacimy. Koszty zakupu złota są zawsze wysokie, jednak nie wszyscy orientują się jakie wartości są rozsądne, a jakie oznaczają już dla nich stratę – choćby chwilową.

Obliczanie wartości złota odbywa się każdego dnia – a wręcz dwukrotnie w ciągu dnia. Jego cenę ustala ICE Benchmark Administration (IBA), która od 20 marca 2015 roku jest administratorem LBMA Gold Price. Wszystko odbywa się 2 razy dziennie – LBMA Gold Price AM (przedpołudniowy) oraz LBMA Gold Price PM (popołudniowy). Następnie zaś można łatwo przełożyć wszystkie informacje na odpowiednik w złotówkach. Bierze się pod uwagę obowiązującą cenę złota, a także bieżącą wartość kursu USD/PLN.

Podsumowanie

W tej chwili złotem inwestycyjnym zainteresowani są nie tylko międzynarodowe koncerny oraz wielcy ludzie biznesu. Zyskuje ono popularność również wśród zwykłych obywateli, którzy w ten sposób pragną zabezpieczyć się na przyszłość. Z uwagi na przeróżne wydarzenia, które mogą wpłynąć na wartość pieniądza, a nawet na zawirowania na rynku finansowym i bankowym, dobrze jest mieć w swojej własności coś, czego wartość się nie zmieni – co zawsze będzie cenne, a wręcz coraz cenniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here