3 przypadki, w których faktoring szczególnie się opłaca

Faktoring, czyli szybsze opłacenie faktury przez faktora, zamiast bezpośrednio przed klienta, to usługa, z której korzystają firmy każdej wielkości i w każdej branży. Są jednak takie przypadki, w których korzyści z faktoringu są szczególnie dobrze widoczne. Oto 3 najważniejsze z nich.

Faktury z długimi terminami płatności

Eksperci serwisu https://faktorone.pl/faktoring sugerują, że do grona najbardziej zainteresowanych faktoringiem trzeba zaliczyć przedsiębiorców wystawiających faktury z długimi terminami płatności. Tak naprawdę dotyczy to każdej branży, ale warto wspomnieć o dwóch szczególnych przypadkach.

  • Po pierwsze w hotelarstwie czy gastronomii, gdzie długie terminy płatności nakładają się dodatkowo na mniejszą lub większą sezonowość. Efekt jest taki, że sezon może mieć się ku końcowi, a faktura wciąż nie będzie opłacona. To poważnie utrudnia finansowanie bieżącej działalności, więc faktoring jest logicznym rozwiązaniem.
  • Druga opcja to współpraca między małymi firmami i startupami. To zwykle firmy, które nie mają na tyle mocnej pozycji, żeby wymóc krótsze terminy płatności, a z drugiej strony i tak mające często ograniczoną płynność, więc wydłużanie terminu płatności jest praktyczną koniecznością, która jednak negatywnie odbija się na kondycji firm.

Firmy potrzebujące doraźnego zwiększenia płynności

Finansowanie inwestycji – czy spłata jakichś większych zobowiązań – to zawsze spore wyzwanie. Nawet zakładając, że można sięgnąć po finansowanie choćby z kredytu, to często jest to kosztowne rozwiązanie. Jeśli więc można zwrócić faktury do faktoringu, przynajmniej niektóre problemy uda się rozwiązać. Faktoring w tym przypadku oczywiście nie rozwiąże problemów strukturalnych, ale jeśli z różnych powodów pieniądze za usługę lub dostawę są potrzebne od razu, ale nie można tak wystawić faktury, wówczas faktoring pozwala krótkoterminowo zwiększyć płynność finansową.

Dlaczego tylko krótkoterminowo? Bo choć można korzystać z faktoringu na stałe i mieć pewność, że faktury będą szybko opłacone, to przy regularnej współpracy oczywiście nastąpi tu tylko pewne przesunięcie w czasie, ale sumaryczne zyski się nie zmienią.

Firmy chcące przygotować atrakcyjną ofertę

Pomijanym często aspektem faktoringu jest to, że korzystanie z niego daje swobodę wystawiania faktur z dłuższym terminem płatności, co jest atrakcyjne dla wielu kontrahentów. Faktoring pozwala przygotować niektórym lub wszystkim odbiorcom atrakcyjne oferty z finansowaniem odroczonym, a tym, którzy tego nie wymagają, bezpośrednie przekazanie faktury ze standardowym terminem płatności. W strategii niektórych firm – na przykład dostawców dla branż sezonowych lub mniejszych firm – jest to atut, którego przeoczenie może nieść naprawdę poważne konsekwencje.

Oczywiście faktoring przyda się też w innych przypadkach, ale o tych trzech wręcz modelowych sytuacjach warto zawsze pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here