Pareto

Zasada 80/20 to świetne rozwiązanie w do zastosowania w różnych dziedzinach życia. Możemy zastosować ją w przypadku prowadzenia biznesu, ale również w przypadku pracy na etacie. Wiele osób słyszało zapewne o zasadzie Pareto. Opracował ją włoski ekonomista, który zauważył, że 80% bogactwa we Włoszech należy do 20% mieszkańców tego kraju. Bardzo szybko okazało się, że podobna reguła możliwa jest do zastosowania w różnych dziedzinach życia. Można to podsumować tym, że mniejszość czynników odpowiada większości efektów. Jakie są najważniejsze zasady metody Pareto? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zasada-80-20-czyli-szalenie-skuteczny-sposob-na-organizacje-pracy/

Najważniejsze zasady metody 80/20

Najlepsze przykłady do opisania występowania tej zasady są następujące:

  • 80% przychodów przedsiębiorstwa generuje około 20% klientów

• 30% czasu poświęconego w pracy generuje 70% efektów 

• 15% klientów sprawia 85% kłopotów

Chociaż nazwa zasady sugerująca podział 80 na 20, nie oznacza dokładnej liczby 80% i 20%. Liczby to mogą być różnie. Dlatego właśnie proporcje mogą wynosić 30 do 70, 35 do 65 lub 10 do 90. Najważniejsze jest jednak uchwycenie znacznej dysproporcji. Proporcje muszą jednak sumować się i wynosić 100%.

Wysiłek, nagroda czy wydajność nie rozkładają się równomiernie. Niektóre te elementy potrafią wnieść do systemu więcej niż inne. Prowadzi to do bardzo słusznego spostrzeżenia, które występuje w myśl zasady Pareto.

Jakie wnioski płyną z zasady Patero? 

Założenie, że zainwestowanie powiedźmy 100 zł nie przyniesie za każdym razem takiego samego efektu. Tak samo z założeniem, że 60 minut możemy spędzić z różnym stopniem pożytku. Praktycznym wnioskiem zasady 80/20 jest umiejętność zarządzania czasem. Jeśli dobrze zauważymy 30 minut skupionej pracy jest bardziej znaczące do naszej kariery, niż 3 godziny wykonywania błahych czynności nie wpływających na efekty naszej pracy. Zasada polega oczywiście na tym, żeby obserwować gdzie występuje taka dysproporcja, odnaleźć te symboliczne 20% oraz skoncentrować jak najwięcej swojej energii, czasu oraz pieniędzy na wykorzystanie jej w maksymalnym stopniu.

Zobacz też: http://bizneswiki.pl/na-czym-polega-technika-pomodoro/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here