laboratorium mikrobiologiczne

Laboratoria mikrobiologiczne (a także wiele innych laboratoriów medycznych i chemicznych) potrzebują specyficznego, dostosowanego do ich zadań sprzętu, narzędzi i odczynników. Najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest takie, w którym można wszystkie potrzebne akcesoria czy chemikalia uzyskać w jednym sklepie. Wybraliśmy kilka przykładowych kategorii, które powinien zawierać.

Niezbędne akcesoria do ochrony pracowników

Niezwykle istotne jest, aby każdy pracownik laboratorium czuł się bezpiecznie. W każdej pracowni pojawiają się różnorodne sytuacje, które mogą poważnie zaważyć na zdrowiu pracowników. Przykładami mogą być choćby przypadkowe rozlanie substancji żrącej, takiej jak kwas lub zasada, czy dostanie się jej – lub też jej oparów – do oka. Inne możliwości to zranienie się odłamkiem rozbitego szkła czy oparzenie.

W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia takich sytuacji, warto zainwestować w niezbędne dla pracowników artykuły ochronne. Podstawowe, jakie powinny się znaleźć w każdej pracowni, to okulary ochronne, fartuch i rękawiczki. W wielu miejscach warto postawić także na zakup grubych rękawic, które ochronią przed ogniem albo zimnem, na przykład podczas nabierania suchego lodu lub ciekłego azotu. W pomieszczeniach, w których może dojść do przypadkowego połknięcia niebezpiecznych substancji lub jest wysoki poziom pyłów czy oparów, najlepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja także w maseczki ochronne.

Akcesoria zużywalne plastikowe i papierowe

W wielu laboratoriach wykorzystywane są drobne plastikowe akcesoria, które pomagają w przygotowaniu próbek lub też służą do badań. Wśród nich warto wymienić między innymi końcówki do pipet czy probówki typu Eppendorf. Wszystkie one są artykułami jednorazowymi, które po użyciu zostają zutylizowane. Z tego względu w każdym laboratorium powinien znajdować się ich regularnie uzupełniany zapas.

Podobna sytuacja jest z artykułami papierowymi, które często wymagają uzupełnienia w celu zapewnienia pracownikom pełnej wygody i higieny pracy. Wśród nich mogą znaleźć się zarówno filtry papierowe, popularne zwłaszcza w klasycznych analizach, jak również zwykłe ręczniki i czyściwa, pomagające utrzymać odpowiednią czystość w laboratorium.

Gotowe zestawy testów i odczynniki chemiczne

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pracowni mikrobiologicznej lub chemicznej są odczynniki oraz gotowe testy. Wśród nich znajdują się między innymi istotne obecnie testy na SARS-Covid-2, ale także testy immunologiczne czy też testy kontroli sterylizacji, pozwalające ocenić jej przebieg. Odczynniki chemiczne możemy z kolei podzielić na rozpuszczalniki organiczne, kwasy, zasady, czy też sole organiczne i nieorganiczne. Wszystkie one pozwalają na przeprowadzenie niezbędnych analiz i uzyskiwanie wiarygodnych wyników.

Dobry sklep z wyposażeniem laboratoryjnym powinien posiadać wszystkie te trzy kategorie artykułów, a także znacznie więcej innych, dostępnych przedmiotów i akcesoriów. Takim miejscem jest między innymi Argenta, specjalizująca się w sprzedaży sprzętu do laboratoriów mikrobiologicznych. Znajdą tam coś dla siebie także inne pracownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here