Jak bezpiecznie korzystać z butli gazowych?

0
45

Prawidłowo eksploatowane butle gazowe są bezpiecznym rozwiązaniem, ale finalnie wiele zależy od użytkownika. Zasady bezpieczeństwa są proste, ale warto je sobie co jakiś czas przypomnieć i utrwalić.

Bezpieczne używanie butli gazowych – najważniejsze zasady

  • Zawsze korzystaj z usług sprawdzonego i legalnie działającego dystrybutora. Choć od strony technicznej napełnienie butli nie jest trudne, to zawsze trzeba mieć pewność, że jest ona nabita gazem o odpowiedniej jakości, a ewentualnie problemy z działaniem butli zostaną od razu wykryte.
  • Przygotuj miejsce na ustawienie butli. Nie powinna się ona nagrzewać powyżej 35˚C, więc nie stawiaj jej bezpośrednio na słońcu. Nowoczesne butle gazowe 11kg mogą znieść naprawdę wiele, jednak zawsze warto zachować zalecany margines bezpieczeństwa choćby na wypadek istnienia jakichś drobnych, niewidocznych w normalnej eksploatacji uszkodzeń.
  • Dbaj o stan techniczny butli i instalacji. Nie przyjmuj butli z widocznymi uszkodzeniami, nie kupuj używanych butli z nieznanego źródła, nie lekceważ też awarii instalacji gazowej, które mogą powodować nieprawidłowe działanie samej butli i reduktora.
  • Jeżeli stwierdzisz uszkodzenie butli, użyj bezpiecznego klucza, aby odłączyć ją od instalacji i ustaw na zewnątrz. Nigdy nie zostawiaj przeciekającej butli w pomieszczeniu. Niezwłocznie powiadom odpowiednie służby, które zabezpieczą butlę.

Bezpieczeństwo kosztuje niewiele

W praktyce głównym elementem zapewniającym jest po prostu mądry wybór dystrybutora gazu. Same butle są projektowane w taki sposób, aby wytrzymywały nawet nieprawidłową eksploatację, nie powodując zagrożenia, ale wszystko to pod warunkiem, że są nieuszkodzone, w pełni sprawne i napełnione gazem zgodnym z normami.

Tej pewności nie ma, kiedy korzysta się z nielegalnych rozlewni albo nawet usług firm, które mają już kiepską historię. To tym bardziej istotne, że różnica w cenie będzie naprawdę niewielka, a przekłada się na poziom bezpieczeństwa.

Wielu dobrych dostawców oferuje usługę dostawy gazu wraz z podłączeniem butli. Nie chodzi tylko o dodatkowy komfort, który się z tym wiąże, ale jest to również jeden ze sposobów dodatkowego zabezpieczenia. Wielu użytkowników – paradoksalnie nie tylko tych, którzy z gazu z butli korzystają od niedawna – nie czuje się pewnie z wymianą. Taka usługa nie kosztuje wiele, a stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Korzystanie ze sprawdzonego dostawcy ma jeszcze tę zaletę, że w razie wątpliwości zwykle można tam uzyskać dodatkowe wsparcie merytoryczne czy po prostu zapytać i poprosić o pokazanie, w jaki sposób z butli korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here