Jakie problemy trzeba pokonać przy montażu maszyn? Kilka nieoczywistych przykładów

0
39

Montaż maszyn nie jest prosty – o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Ale też nie wszyscy wiedzą, że pułapki mogą czekać w naprawdę wielu miejscach i nie wszystkich jest łatwo uniknąć. Oto kilka przykładów, które najlepiej pokazują, dlaczego montażem maszyn zajmować się powinni tylko profesjonaliści.

Brakująca dokumentacja

Maszyny przemysłowe to nie są klocki lego – nawet jeśli filozofia ich montażu często jest podobna. To skomplikowane urządzenia, których konstrukcja wymaga spełnienia niekiedy dość wyśrubowanych norm. Wszystkie szczegóły oczywiście są zawarte w dokumentacji: sposoby montażu, przytwierdzenia do podłoża, wymagane poziomy precyzji czy stosowanych uszczelnień i podkładów czy nawet odległości od innych urządzeń. I często są to wartości, które nie podlegają ścisłej standaryzacji, co oznacza, że jeśli brakuje dokumentacji technicznej, to montaż maszyn będzie albo niemożliwy, albo przynajmniej obarczony potężnym ryzykiem.

Błędne przygotowanie obiektu

Montaż maszyn nie sprowadza się jedynie do złożenia elementów maszyny czy linii produkcyjnej. Wszystko to odbywa się przecież w określonym otoczeniu. I to też może rodzić problemy. Niewypoziomowane lub niewystarczająco wzmocnione podłoże, zbyt mała przestrzeń, która ogranicza manipulowanie czy nawet niezapewnienie dostępności mediów niezbędnych czy to do samego montażu, czy później do pracy maszyn. Te problemy przeważnie udaje się rozwiązać, natomiast jest to zdecydowanie tym tańsze, im szybciej się je wskaże. Zrobienie tego wtedy, kiedy na miejsce dojadą już elementy do zmontowania, może nie być możliwe.

Niezachowanie norm bezpieczeństwa

To, że bezpieczeństwo jest ważne, nie podlega dyskusji, natomiast jest to temat na tyle złożony, że pewne kwestie czasem umkną uwadze osób planujących montaż maszyn. O ile bowiem na przykład przeważnie można dokonywać montażu w budynku, w którym pracuje obok inna linia lub są wyznaczone miejsca dla pracowników, o tyle nie zawsze zapewniony jest bezpieczny korytarz transportowy dla elementów maszyny. Czasem też ograniczenia przestrzeni sprawiają, że choć teoretycznie montaż maszyn przy pracujących w pobliżu ludziach byłby wykonalny, to jednak jest na tyle ryzykowny, że należy od tego odstąpić. Pewne prace montażowe mogą wymagać czasowego wstrzymania normalnej pracy zakładu albo przynajmniej przeniesienia pracowników w inne miejsce, co nie zawsze jest łatwe i jednocześnie może umknąć uwadze niedoświadczonego planisty.

Nie zawsze jest tak, że im bardziej skomplikowane maszyny, tym trudniejszy montaż, natomiast w każdym przypadku planowanie całej operacji jest dość złożonym procesem, który wymaga rozległej wiedzy i doświadczenia. Próba zrobienia tego taniej i szybciej zwykle oznacza, że zapomina się o jakimś detalu, który, koniec końców, sprawi, że będzie i drożej, i dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here