Panuje powszechne przekonanie, że oszczędzanie jest dla bogatych. Rzeczywiście, nietrudno jest odłożyć kilkaset złotych miesięcznie przy pensji oscylującej wokół pięciu tysięcy. Niestety, choć średnia pensja Polaków nie wygląda najgorzej, nie brakuje również osób zarabiających 1500-2500 zł miesięcznie. Wówczas odkładanie pieniędzy może wydawać się nieosiągalne, zwłaszcza jeśli z takiej kwoty trzeba utrzymać całą rodzinę. Jednak studenci udowadniają, że owszem, można oszczędzać mimo niskich dochodów. A oto kilka wskazówek, jak odkładać niewielkie sumy niezależnie od wielkości zarobków.

Żyj z ołówkiem w ręku

Nie zbierasz paragonów i pod koniec miesiąca zastanawiasz się, gdzie podziała się Twoja pensja? To błąd! Za każdym razem gdy coś kupisz, zapisz wydatek (np. w arkuszu Excela) przypisując go do odpowiedniej kategorii np. rachunki, żywność, lekarstwa, utrzymanie samochodu, rozrywka, kosmetyki, fast food, alkohol. Na koniec miesiąca podsumuj tabelki i sprawdź, na co wydałeś swoje pieniądze. Które wydatki nadmiernie obciążają Twój budżet, a których mógłbyś uniknąć? W kolejnym miesiącu spróbuj je ograniczyć choć o kilka złotych, możesz zrezygnować np. z lunchu na mieście na rzecz kanapek przygotowanych w domu. Aby oszczędzać mimo niskich dochodów warto ustalić priorytety – musisz jeść i opłacać rachunki, ale niekoniecznie powinieneś zaliczać każdą premierę w kinie czy wypalać paczkę papierosów dziennie.

Odkładaj nawet skromne sumy

Mówisz, że nie da się oszczędzać przy pensji nieprzekraczającej 2 tys. złotych? Przy niskich zarobkach odłożenie nawet stu złotych miesięcznie może stanowić problem. Dlatego zacznij oszczędzanie od niewielkich kwot, możesz np. codziennie wrzucać do skarbonki resztę z zakupów albo korzystać z programu typu saver. Tuż po otrzymaniu wynagrodzenia, od razu przeznacz niewielką kwotę na konto oszczędnościowe. Wprawdzie w ten sposób nie zgromadzisz bajońskich sum, ale wyrobisz sobie nawyk oszczędzania i docenisz to, co masz. Ludzie zarabiający niewiele potrafią lepiej zarządzać budżetem niż osoby mające do dyspozycji 7-10 tys. miesięcznie, które często nie planują wydatków i trwonią pensję na zbytki.

Nie wydawaj dodatkowych pieniędzy

Jak oszczędzać mimo niskich dochodów? Jeśli nie możesz odłożyć pieniędzy z regularnej pensji, przeznacz na ten cel nadprogramowe kwoty. Sprzedałeś coś na Allegro lub olx? To świetnie, ale otrzymane pieniądze od razu przelej na konto oszczędnościowe. To samo zrób z ewentualnym zwrotem podatku, prezentem pieniężnym na urodziny lub święta czy z wynagrodzeniem za dodatkowe zlecenia. Wolałbyś przeznaczyć te pieniądze na przyjemności? Pamiętaj jednak, że wkrótce może nadejść chwila, kiedy będzie ich bardziej potrzebował. Warto zadbać o finansową poduszkę bezpieczeństwa zwłaszcza wówczas, jeśli jeździsz autem wymagającym remontu, często chorujesz albo masz dzieci i zbliża się rok szkolny.

Nie kupuj pod wpływem impulsu

Aby oszczędzać mimo niskich dochodów, musisz nauczyć się przede wszystkim reguł rozsądnego kupowania. Wpadła Ci w oko świetna skórzana kurtka? Odłóż emocje na bok, wróć do domu i przejrzyj swoją garderobę. Jeśli stwierdzisz, że nowy ciuch rzeczywiście jest Ci niezbędny, poszukaj okazji. Znajdź tę samą lub podobną kurtkę w sklepie internetowym – zwykle zakupy online są nieco tańsze niż w sklepie stacjonarnym, zwłaszcza w przypadku odzieży, obuwia i sprzętu AGD/RTV. Ponadto nie ulegaj pozornym promocjom, szczególnie jeśli obniżka obejmuje artykuły, które w tej chwili nie są Ci potrzebne. Warto natomiast wykorzystywać kody rabatowe dostępne w Internecie, sklepach i prasie, ale znów tylko wówczas, jeśli i tak musisz kupić dany produkt.

Odkładanie pieniędzy potraktuj jako hobby. Nie chodzi o to, by wszystkiego sobie odmawiać i brać przykład z Ebenezera Scrooge’a, ale by zmienić swój sposób myślenia o finansach. W Twojej misji pomogą Ci internetowe blogi i książki, które prezentują jak oszczędzać mimo niskich zarobków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here