Zapewne znasz popularny slogan: jeśli chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze. W związku z tym może do tej pory byłeś przeciwnikiem pożyczek między znajomymi czy członkami dalszej rodziny? Jednak życie nie jest zero-jedynkowe i czasami szybka pożyczka od zaufanej osoby wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Uzyskanie kredytu w banku jest czasochłonne i wymaga dopełnienia szeregu formalności. A jeśli Twój przyjaciel nagle straci pracę i nie będzie miał z czego zapłacić czynszu czy raty kredytu hipotecznego? Wówczas może zaciągnąć wysokooprocentowaną pożyczkę w parabanku lub… zwrócić się z prośbą do Ciebie. Wtedy będziesz musiał się zastanowić czy pożyczać pieniądze przyjacielowi?

Kiedy nie pożyczać pieniędzy?

Są sytuacje, kiedy pożyczanie pieniędzy przyjacielowi nie ma najmniejszego sensu, bez względu na stopień zażyłości między wami i staż „przyjaźni”. Z pewnością najważniejszym powodem, dla którego miałbyś tego nie robić, jest Twoja niepewna sytuacja finansowa. Jeśli ledwo wiążesz koniec z końcem i Twoje zarobki wystarczają jedynie na zapewnienie podstawowych potrzeb swojej rodziny, nie powinieneś mieć żadnych dylematów. Jeśli masz oszczędności, ale nie wiesz czy pożyczać pieniądze przyjacielowi, przyjrzyj się jego „historii”. Ma długi u znajomych i rodziny, ale nie kwapi się z ich oddaniem? Jest hazardzistą albo nałogowcem i nie przywiązuje większej wagi do stabilności finansowej? A może potrzebuje pieniędzy na zbytki – większy telewizor, nowy sprzęt grający albo wakacje? Także wówczas najlepiej odmówić – w końcu pracujesz zbyt ciężko na każdą złotówkę, by teraz finansować zachcianki kumpla żyjącego ponad stan czy ratować jego budżet nadszarpnięty w wyniku nierozsądnego gospodarowania. Nie masz obowiązku (ani prawnego ani moralnego) pożyczania pieniędzy przyjacielowi, natomiast musisz zadbać o byt swój i swojej rodziny. Domowy fundusz bezpieczeństwa to wasz spadochron na „czarną godzinę”, nie ma powodu uszczuplać go w imię wieloletniej przyjaźni.

Pożyczaj, ale pod pewnymi warunkami

Czy pożyczać pieniądze przyjacielowi? To zależy również od wysokości rzeczonej. Jeśli bliski przyjaciel prosi Cię o niewielką kwotę (50-100 zł), która nie nadszarpnie Twojego budżetu i którą będziesz mógł bez większego żalu podarować, ewentualnie możesz się zgodzić. Za każdym razem, gdy pożyczasz pieniądze zapytaj siebie, czy będziesz w stanie „odpuścić”, gdyby przyjaciel nie mógł spłacić długu. Wówczas nawet niezwrócona pożyczka nie będzie spędzała Ci snu z powiek i pozwoli na kontynuowanie przyjaźni, bez wykłócania się o pieniądze. Bynajmniej nie oznacza to, że możesz regularnie udzielać bezzwrotnych pożyczek w wysokości 20-50 zł – przy okazji kolejnej prośby powiedz po prostu: te 30 zł możesz sobie zabrać z 50 zł, których jeszcze nie oddałeś. Niespłacony dług nie musi zniszczyć waszej przyjaźni, ale może uczynić Cię bardziej ostrożnym i nieskłonnym do pożyczania pieniędzy. Pojawia się jednak pytanie – czy pożyczać pieniądze przyjacielowi, jeśli ten potrzebuje większej kwoty? Ewentualna utrata kilkuset lub kilku tysięcy złotych może nie tylko pozbawić Cię przyjaciela, ale i doprowadzić do kłótni z partnerką. Jeśli wspólnie prowadzicie finanse ryzykujesz bowiem nie tylko swoimi pieniędzmi, ale i budżetem całego gospodarstwa domowego. Ale co zrobić, jeśli przyjaciel jest godny zaufania i potrzebuje pieniędzy na „zbożny cel”? Jeśli w grę wchodzą duże kwoty, najlepiej spisać umowę pożyczki – wówczas odzyskanie długu będzie znacznie pewniejsze. Pamiętaj, że umowa ustna zawarta w obecności świadków nie gwarantuje zwrotu pieniędzy. Jeśli kwota przekracza 500 zł w postępowaniu sądowym nie bierze się pod uwagę zeznań świadków, ale dowody pisemne. Przy konstruowaniu umowy (gotowe wzory możesz znaleźć w Internecie) zaznacz, że zarówno pożyczka, jak i jej zwrot będą udzielone przelewem. Unikniesz dzięki temu sytuacji, gdy „przyjaciel” skłamie, twierdząc, że nie otrzymał pieniędzy albo już je zwrócił.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here