Dlaczego wakacje to najlepszy czas na naukę języka?

Wakacje to czas odpoczynku, ale też okazja do zawiązywania znajomości, a te, jak wiadomo, potrafią być naprawdę motywujące. Czy wobec tego wakacje mogą być lepszym czasem na kursy językowe?

Czy każdy może pojąć naukę języka polskiego? 

Na naukę języków nigdy nie jest za późno i nie można wierzyć w mit, że jest się na rozpoczęcie nauki za starym. Owszem nauka w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości może być łatwiejsza, jednak przy odrobinie chęci i sprzyjającym okolicznościom, nawet osoba w wieku 60 lat może nauczyć się sprawnie komunikować w języku polskim. Co prawda język polski nie należy do najłatwiejszych, jednak w opanowaniu jego podstaw pomagają sprawnie zorganizowane zajęcia prowadzone w przyjaznej atmosferze. 

Wakacje doskonałą okazją do nauki języków

Wakacje i nauka języków to połączenie idealne, stąd wiele firm organizuje właśnie w okresie letnim specjalne kursy językowe. Czas, w którym nieco mniej jest obowiązków, a większość z nas bywa przyjaźniej nastawiona do świata i chętna do jego poznawania to idealne warunki na letnie kursy języka polskiego. 

Warszawa jest miejscem, gdzie takich kursów znaleźć można zdecydowanie najwięcej. Nie bez przyczyny najbardziej skuteczne kursy językowe organizowane są w krajach, gdzie większość ludności posługuje się tymże językiem. Stąd kursy języka polskiego najskuteczniejsze będą w Polsce. Warszawa zaś jest wyjątkowo odpowiednim na to miejscem z uwagi na mnogość akcentów związaną z ogromną liczbą ludności napływowej. To także w Warszawie spotkać można dużą liczbę obcokrajowców, którzy język polski czasem kaleczą, jednak interpretują go na swój sposób, a to też potencjalnych uczniów kursu językowego może wiele nauczyć. Sprawdź ofertę szkoły języka obcego dla obcokrajowców Klub Dialogu

Cechy skutecznego kursu języka polskiego 

Sposób, w jaki organizowana jest nauka języka polskiego dla obcokrajowców, powinien przede wszystkim dostosowywać poziom trudności do umiejętności uczniów. Ale to nie wszystko. Wakacyjne zajęcia muszą być zróżnicowane i wykorzystywać to, co aktualnie dzieje się w otoczeniu. Festiwale, koncerty, pokazy i pikniki to doskonała okazja do nauki języka polskiego, poznawania nowych słów i uczenia się opisywania rzeczywistości. Przede wszystkim jednak kurs języka polskiego powinien koncentrować się na dialogu – to on jest podstawą komunikacji. 

Początkowo przyswojenie chociażby kilku zwrotów i umiejętne ich wykorzystanie, pozwoli cudzoziemcowi poczuć się w naszym kraju bezpieczniej i bardziej komfortowo. W miarę nauki możliwe będzie nie tylko zrozumienie rozmów w autobusie czy kilku informacji z radiowego serwisu, ale także prosta rozmowa. 

Wakacje to też doskonała okazja, by uczyć się polskiego w plenerze, podczas gry w siatkówkę na plaży czy koncertu Chopina w Łazienkach. Kursy, które pozwalają na spotykanie dużej liczby osób oraz próbowanie swoich sił w różnych sytuacjach, to doskonałe przygotowanie do pierwszych egzaminów w języku polskim. Co więcej, w wielu szkołach językowych organizowane są kursy dla specjalnych grup, jak seniorzy czy kobiety z dziećmi – wszystko po to, by łatwiej było się uczyć i móc wymieniać się spostrzeżeniami i obserwacjami z pobytu w Polsce. Dla niektórych grup właśnie taka nauka będzie najefektywniejsza. 

Pobyt w obcym mieście może stać się łatwiejszy, kiedy można poczuć się jego prawdziwym mieszkańcem, a do tego dobrze jest potrafić się skomunikować z sąsiadem czy kelnerem. Poprawa pewności siebie, jaką zaobserwować można po zakończeniu wakacyjnego kursu, pozwoli podjąć kolejne kroki w nauce. Im lepszy kurs wakacyjny, tym będzie to łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here