Podatnicy i podatki

Od tego roku będzie łatwiej określić wiarygodność kontrahentów. Został wprowadzony bowiem tak zwany wykaz podatników. Został on nazwany „biała lista podatników VAT” i umieszcza się na niej firmy bądź osoby, które z podatkami są za pan brat. Co jednak w przypadku kiedy kogoś na tej liście nie znajdziemy. Czym jest i gdzie znaleźć białą listę podatników VAT?

Lista ta pomaga firmom szybko i skutecznie weryfikować kontrahentów. Dzięki temu możemy sprawdzić czy są oni podatnikami VAT, poznanie przyczyny prawej decyzji wykreślenia z listy jeżeli okaże się że nie oraz potwierdzenie ich rachunku bankowego. Listę tę znajdziemy bezproblemowo na stronie Ministerstwa Finansów, dlatego jest to łatwy i szybki sposób. W wykazie tym będą informacje takie jak nazwa firmy, numer w krajowym rejestrze sądowym, adres siedziby czy rachunek bankowy, na który mamy przelewać pieniądze. Chroni ona przed oszustwami podatkowymi. Jeżeli ktoś przyjął pieniądze na inny rachunek bankowy niż podany w liście może liczyć się z dużymi sankcjami oraz nieprzyjemnościami prawnymi.

Co w przypadku kiedy nie znajdziemy się na tej liście? Najprostszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się jak najszybsze z pracownikiem urzędu. Pomoże on nam rozwiązać problem. Być może szukamy pod błędnymi danymi np. złym numerze konta które zmieniliśmy i sprawa jest prozaiczna. Wykaz białej listy podatników VAT chroni nasze interesy w przypadku głównie firm, z którymi wcześniej nie nawiązywaliśmy współpracy, pomaga ustalić ich wiarygodność na rynku finansowym, nas dozując od nieprzyjemnych następstw przypadkowych wyborów kontrahentów.

Co jeśli naszego kontrahenta nie ma na tej liście? Na to pytanie teraz można odpowiedzieć sobie samemu. Podjęcie współpracy wiąże się w tym przypadku z dosyć poważnym ryzykiem, którego jako poważni przedsiębiorcy raczej będziemy chcieli uniknąć, system ten chroni więc nasze interesy, jednak jak każdy system nie musi być wyrocznią. Warto do wszystkiego podchodzić przecież z głową i własną intuicją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here