O wyborze czytników kodów kreskowych

0
1112

Z czytników kodów kreskowych korzystamy w najróżniejszych miejscach. Zarówno w sklepach, magazynach, hurtowniach, fabrykach, jak i licznych innych. Te niezwykle poręczne urządzenia mogą znacząco usprawnić działanie niemal każdej placówki.

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Bez używania czytników kodów kreskowych, funkcjonowanie wielu miejsc byłoby niemożliwe bądź po prostu znacząco utrudnione. Dzięki nim, mamy możliwość szybkie odczytywania i przekazywania dalej takich informacji jak: cena, nazwa danego produktu, jego numer seryjny oraz liczne inne.

Stosowane dziś urządzenia mogą odczytywać zarówno tradycyjne kody kreskowe, jak i kody dwuwymiarowe – w postaci małych, czarno-białych kwadratów. W obu przypadkach zasada działania jest dość podobna. Wysyłana wiązka światła ledowego lub lasera pada na powierzchnię z kodem, a następnie powraca, odtwarzając odbity obraz. Jest on odczytywany przez specjalną fotodiodę, a następnie przetwarzany do postaci konkretnych informacji.

Rodzaje dostępnych czytników kodów kreskowych

W zależności od miejsca, w którym z czytnika będziemy korzystać, powinniśmy zdecydować się na jego określony rodzaj. Odmiennych urządzeń będziemy używać w magazynach, a innych w bibliotekach lub aptekach. Do najważniejszych parametrów różnicujących dostępne urządzenia należą: sposób komunikacji, zastosowana technologia odczytywania kodów oraz zakres i rodzaj kodów odczytywanych.

Pod kątem sposobu komunikacji, wyróżnić można pięć podstawowych rodzajów. Są to:

– czytniki ręczne – podłączane bezpośrednio do komputera,

– czytniki bezprzewodowe – działające w oparciu o wi-fi lub technologię bluetooth,

– czytniki stacjonarne, stosowane często w różnego typu hurtowniach,

– czytniki ladowe, w postaci zabudowanych boksów, najczęściej stosowane w sklepach,

– czytniki przemysłowe, przeznaczone do instalowania przy liniach produkcyjnych.

Technologia czytników kodów kreskowych

Dostępne urządzenia różnią się także zastosowaną w nich technologią do odczytywania kodów kreskowych. Wśród najważniejszych znajdują się:

– czytniki laserowe – wysyłające skondensowaną wiązkę lasera, działające nawet z dużej odległości,

– czytniki area imager – działające w oparciu o matrycę cyfrową, przetwarzające kody kreskowe nawet, gdy są ustawione pod kątem,

– czytniki linear imager – wyposażone w matrycę ledową, niezwykle wytrzymałe w porównaniu do pozostałych.

Najpopularniejsze modele czytników kodów kreskowych

Wśród zyskujących na popularności producentów czytników kodów kreskowych znajduje się Zebra, dostawca zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Czytniki Zebra to urządzenia zarówno bezprzewodowe, ręczne, jak i stacjonarne. Pozwalają na działanie poprzez ich podłączenie do komputera, a także za pośrednictwem sieci bezprzewodowych. 

Osobom rozważającym możliwość zakupu czytników Zebra polecamy zapoznać się z ofertą 4Labels. Ich wyjątkowa popularność wynika z dużej wytrzymałości oraz stosunkowo niskich cen; w rezultacie są stosowane zarówno w placówkach handlowych, magazynach, hurtowniach, halach produkcyjnych, jak i innych miejscach, w których przetwarzanie dużej ilości informacji jest warunkiem ich sprawnego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here