Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy kartą płatniczą a kartą debetową. Niektórzy też dziwią się, że z banku dostają kartę debetowa, a nie „zwykłą”. Tymczasem takie wątpliwości są efektem pomieszania pojęć. Karta płatnicza to ogólny termin, stosowany zwykle do nazwania karty debetowej, a czasem też jako określenie karty kredytowej.

Co to jest karta płatnicza?

Innymi słowy, każda „zwykła” karta wydawana w banku to karta debetowa. Można nazwać ją kartą płatniczą, ale nadrukowany na niej napis „debit” nie powinien dziwić. Taką kartą można swobodnie płacić w sklepie za zakupy czy wykorzystywać ją w do transakcji w sieci. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wypłacać pieniądze z bankomatu.

Debet oznacza po prostu obciążenia konta, do którego karta jest przypisana. Gdy stan konta zejdzie do zera, nie będziesz mógł wydać więcej pieniędzy. Wyjątkiem są niektóre banki, które oferują możliwość zapłacenia wyższej kwoty niż dostępna na koncie – wówczas zaciąga się coś w rodzaju mini-pożyczki, którą należy spłacić. Nie ma to jednak nic wspólnego z faktem posiadania karty debetowej.

Podsumowując, pytanie: karta płatnicza a karta debetowa jest niewłaściwie postawione. Karta płatnicza jest kartą debetową. Odpowiednie sformułowanie tej kwestii powinno brzmieć: czym różni się karta debetowa od karty kredytowej.

Karta debetowa a kredytowa

To podstawowe dwa typy kart dostępnych na rynku. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, karta debetowa jest przypisana bezpośrednio do Twojego rachunku. To również podstawowa różnica pomiędzy wersją debetową i kredytową. Gdy płacisz tą pierwszą, pieniądze są pobierane bezpośrednio z Twojego rachunku bankowego. Możesz wydać tyle, ile w danym momencie znajduje się na koncie. Gdy stan dojdzie do zera, trzeba poczekać aż na konto wpłynie jakaś kwota, by móc znowu płacić.

A co z kartą kredytową? W tym wypadku nie wydajesz bezpośrednio swoich pieniędzy. Bank udostępnia Ci własne środki – co miesiąc określony limit. Każda opłata kartą kredytową oznacza, że pieniądze z tej puli zostaną wybrane. W ten sposób w banku zaciągasz kredyt, który trzeba spłacić na koniec miesiąca z własnych środków. Jeżeli nie zrobisz tego na czas, zostaną naliczone odsetki, więc warto pilnować terminów. Plusem karty kredytowej jest to, że możesz nią płacić nawet, jeśli na Twoim prywatnym koncie stan wynosi 0 zł. Może się więc przydać w awaryjnej sytuacji. Poza tym limit na karcie można przekroczyć, ale wtedy odsetki zostają naliczone od razu.

Natomiast od strony technicznej zarówno karta debetowa, jak i kredytowa wyglądają i działają tak samo. Można nimi płacić za wszelkie rodzaje transakcji, zarówno w sieci jak i offline.

Podsumowanie

Pytanie o różnice między kartą płatniczą a kartą debetową nie mają sensu, ponieważ karta płatnicza to tylko obiegowy termin, który może być stosowany na nazwanie każdej karty umożliwiającej płacenie. Zazwyczaj jednak używa się tego określenia do nazwania karty debetowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here