Wygląd zewnętrzny i zachowanie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to jedne z kluczowych aspektów w czasie poszukiwania pracy. Posiadane kwalifikacje są oczywiście bardzo ważne, jednak wrażenie, jakie robi kandydat na potencjalnym pracodawcy, ma ogromny wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym momentem, kiedy pracodawca może nas zobaczyć. Następuje wówczas weryfikacja jego założeń, oczekiwań i wymagać względem przyszłego pracownika. Pierwsze wrażenie tworzy wizerunek osoby. Jeżeli do rozmowy kwalifikacyjnej kandydat nie przygotuje się dostatecznie dobrze, także w kwestii wyglądu zewnętrznego, wówczas może dużo stracić. Kandydat ma niewiele czasu na wywołanie pozytywnego wrażenia. Techniki przyciągania uwagi w kontaktach międzyludzkich opierają się przede wszystkim na komunikacji niewerbalnej, czyli przede wszystkim na wyglądzie i mowie ciała. Ludzie, którzy wyglądają stosownie do czasu i sytuacji, autentycznie prezentujący swoją osobę są postrzegani jako osoby o silnym charakterze.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Odpowiedni wizerunek jest częścią trudnej sztuki manipulacji, stanowi silny kanał komunikacji. Wizerunek człowieka jest wizytówką, która mówi o nim samym, zanim on sam zdąży otworzyć usta. Można zaprezentować indywidualizm, autentyczność i profesjonalizm, ale również coś zgoła odwrotnego. Warto zatem zaprezentować się godnie i przekonująco w trakcie rozmowy o pracę, okazując jednocześnie szacunek dla rekrutujących. Należy zachować odpowiednie formy w postaci odpowiedniego do sytuacji i miejsca ubioru, aby przedstawić siebie w korzystnym świetle. Pierwsze minuty kontaktu pozwalają osobom rekrutującym przyjrzeć się kandydatowi.

Ubranie

Strój oficjalny jest zawsze dobrze widziany. Lepiej wyglądać zbyt elegancko niż niechlujnie. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie możemy pozwolić sobie na strój luźny, ekstrawagancki czy zbyt śmiały. Najbardziej odpowiedni strój to ciemny garnitur. Dla kobiet dozwolone są spódnice oraz garsonki. Barwy ubioru powinny być stonowane. Marynarka lub żakiet to element obowiązkowy oficjalnego stroju. Mężczyźni powinni założyć także koszulę i krawat. W przypadku aplikacji na wysokie stanowisko koniecznie powinien to być garnitur z kamizelką. Kobiety powinny włożyć elegancką bluzkę z kołnierzykiem, spodnie z kantem lub spódnicę długości sięgającej kolan oraz buty na niewysokim obcasie. Ubrania powinny być czyste, dobrze wyprasowane, bez wystających nitek i innych defektów. Strój powinien zostać przygotowany kilka dni wcześnie, być może zajdzie konieczność oddania go do pralni czy uprasowania. Połączenie kolorów ma znaczenie. Ważne jest, aby łączyć ze sobą maksymalnie trzy kolory. W przypadku pań konieczne jest również założenie rajstop. Gołe nogi są niedopuszczalne, podobnie jak buty eksponujące palce lub piętę.

Dodatki

Należy pamiętać, że dodatki powinny być dobrane do stroju tak, by być jego delikatną ozdobą. Nie mogą rzucać się w oczy ani przyciągać uwagi. Kobiety powinny odpowiednio dobrać torebkę do stroju oraz butów. Biżuteria powinna być skromna i nierzucająca się w oczy. Mężczyznom jako dodatek powinien wystarczyć zegarek i obrączka, jeśli ja posiadają. Dozwolona jest także aktówka.

Makijaż

Elementem wyglądu pań, który może podkreślić urodę, jest makijaż. Może dopełnić wizerunek, ale także popsuć. Makijaż musi być naturalny. Kolory muszą być dobrane w taki sposób, by makijaż był niemal niewidoczny. Polecane kolory to beże, jasne brązy. Ogromnym błędem jest niestaranne wykonanie makijażu i użycie zbyt intensywnych kolorów.

Włosy

Uczesanie nie powinno zwracać nadmiernej uwagi, nie może być zbyt ekstrawaganckie. Panie powinny zaczesać włosy do tyłu i związać w kucyk lub upiąć kok. Panowie powinni uczesać się starannie. Widoczny na włosach żel, brylantyna lub lakier może sprawiać niechlujne wrażenie.

Cera

Spojrzenie na twarz jest pierwszym elementem oceny kandydata. Cera zarówno kobiet, jak i mężczyzn powinna być zadbana, bez widocznych nierówności, przebarwień i krost. W przypadku wystąpienia takich niedoskonałości dobrym rozwiązaniem jest użycie korektora. Panowie powinni starannie zgolić zarost.

Ważne detale

Fason ubrania powinien być dopasowany do sylwetki. Nie należy zakładać prześwitujących ubrań lub znoszonych koszulek pod koszulą, w bliskim kontakcie jest to bardzo widoczne. Bluzka powinna być jasna i gładka, koniecznie zakrywająca dekolt. Paznokcie powinny być zadbane, a u kobiet  niezbyt długie i w stonowanym kolorze. Pamiętać należy również o perfumach, nie powinny być zbyt intensywne a ich ilość nadmierna.

Dopasowanie do sytuacji

Ubiór zawsze należy dopasować do stanowiska, na które aplikujemy oraz do kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Każda branża posiada swój dress code. Praca biurowa wymaga innej prezencji niż praca barmana. Warto jednak postawić na tradycyjną ostrożność i zrezygnować z awangardy. Jako potencjalny pracownik powinniśmy się prezentować wiarygodnie i profesjonalnie. Nasz wygląd jest bardzo ważnym atutem, który umacnia i buduje nasz autorytet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here