Certyfikat EAC

Certyfikat EAC, inaczej Certyfikat Zgodności Unii Celnej jest jednym z najpopularniejszych dokumentów umożliwiających eksport towarów do krajów Euroazjatyckiej Unii Celnej, w której skład obecnie wchodzi 5 państw. Są to Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia oraz Kirgistan. Wiele produktów nie przejdzie odprawy celnej bez takiego certyfikatu.

Czy Certyfikat EAC jest potrzebny twojej firmie?

Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju produktów, które twoja firma chciałaby eksportować na wschód. Jedne produkty wymagają Świadectwa Państwowej Rejestracji, drugie Deklaracji EAC, a jeszcze inne właśnie Certyfikat EAC. Często pozornie te same produkty podlegają innej certyfikacji. Dobrym przykładem są ubrania. Sukienka damska wymaga Deklaracji EAC, jeśli jednak sukienka jest przeznaczona dla dziewczynek, wymaga ona już Certyfikatu EAC. Praktycznie wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci wymagają tego rodzaju certyfikatu. Oba dokumenty upoważniają do tego samego – eksportu towaru do krajów Unii Euroazjatyckiej, ale różni się sposób ich uzyskania. Największą z różnic jest obowiązkowy audyt zakładu produkcyjnego w przypadku certyfikatu.

Nie można jednak twardo stosować takiego podziału. Faktycznie, wszystkie produkty dziecięce wymagają certyfikatu, ale nie wszystkie produkty dla dorosłych wymagają deklaracji, ponieważ np. bielizna wymaga już Certyfikatu EAC.

Jak uzyskać Certyfikat EAC?

W wielkim uproszczeniu proces wygląda następująco:

  1. złożenie wniosku
  2. przeprowadzenie audytu zakładu produkcyjnego
  3. wysłanie próbek do laboratorium, najczęściej w Rosji
  4. rejestracja certyfikatu po przeprowadzeniu pomyślnych badań laboratoryjnych

Niestety w praktyce jest to bardziej skomplikowane. Trzeba wiedzieć, który Organ Certyfikacyjny ma akredytacje dla konkretnej grupy produktów, wysyłka próbek wiąże się z wieloma formalnościami, ponieważ wymagają indywidualnej odprawy celnej. Zwykłe firmy kurierskie nie zajmują się indywidualną odprawą celną niektórych produktów.  Z tego powodu trzeba takie produkty przewozić indywidualnymi transportami. Certyfikat musi być wyrabiany na firmę zarejestrowaną na terenie Unii Euroazjatyckiej.

Brzmi to skomplikowanie, ale z tym wszystkim może pomóc wyspecjalizowany pośrednik. Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich jest właśnie taką firmą, posiada ona stronę pod adresem ccrw.pl . Zajmujemy się certyfikacją od ponad 10 lat. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy przeprowadzić twoją firmę przez wszystkie etapy, dzięki czemu uzyskanie Certyfikatu EAC będzie dużo łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here