Internet szerokopasmowy

Internet szerokopasmowy to pojęcie bardzo szerokie i niezbyt precyzyjne. Dowiedz się, jak wyglądał szerokopasmowy dostęp do internetu kiedyś, a jakie możliwości daje dzisiaj, dzięki technologiom takim jak FTTH i LTE.

Łącze szerokopasmowe, czyli jakie?

Dla użytkownika szerokopasmowy internet oznacza po prostu szybki dostęp do sieci przez łącze o dużej przepustowości. Postęp technologiczny sprawia jednak, że prędkość transmisji danych ciągle rośnie i zmieniają się wymagania internautów. Domową sieć, która 10 lat temu uchodziłaby za szybką, dziś wielu ludzi uznałoby za niewystarczającą – bo na przykład nie poradziłaby sobie ze streamingiem wideo w wysokiej rozdzielczości.

Szerokopasmowe połączenie z internetem może opierać się na różnych technologiach, ale wszystkie wykorzystują szeroki zakres częstotliwości wytwarzany przez specjalny modem lub nowoczesne telefony komórkowe. Określenie „szerokopasmowy internet” powstało jako przeciwieństwo połączenia wąskopasmowego z wykorzystaniem modemu telefonicznego (dial-up) i kabli telefonii stacjonarnej.

Choć dla młodszych osób może to brzmieć nieprawdopodobnie, w początkach komercyjnego dostępu do internetu w Polsce, żeby połączyć się z siecią, dzwoniło się z domowego telefonu pod specjalny numer. Takie połączenie blokowało linię telefoniczną – bo wykorzystywało tę samą częstotliwość – a prędkość wąskopasmowego internetu była ograniczona do…56 kb/s. W 2001 roku na rynku pojawiła się jednak Neostrada, oferująca dostęp do internetu przez modem szerokopasmowy i stałe łącze.

Liczba użytkowników internetu szerokopasmowego zaczęła jednak szybko wzrastać dopiero od 2004 roku, gdy wprowadzono podstawową wersję usługi w przystępniejszej cenie. Rewolucyjne jak na owe czasy prędkości – 128 Kb/s, 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s – dziś raczej nie zapierają tchu w piersi. Jeszcze pod koniec ubiegłej dekady szybkie łącza szerokopasmowe osiągały prędkość około 20 Mb/s. Dla porównania w 2018 roku średnia szybkość połączeń szerokopasmowych w Polsce wyniosła 54,5 Mb/s, a na rynku są już oferty  z maksymalną prędkością do 1 Gb/s (np. w ofercie Orange https://www.orange.pl/view/internet-domowy).

Zalety nowoczesnych połączeń szerokopasmowych przez światłowód i 4G LTE

Stacjonarne sieci szerokopasmowe wykorzystujące koncentryczne kable miedziane, oferują dziś prędkość do około 80 Mb/s. Dzięki rozwojowi technologicznemu możliwy jest też mobilny, szerokopasmowy dostęp do internetu. Po raz pierwszy umożliwiła go trzecia generacja telefonii komórkowej (3G). Wraz z upowszechnieniem telefonii 4G opartej o technologię LTE, szerokopasmowy internet mobilny stał się nawet szybszy, niż tradycyjny internet stacjonarny.

W międzyczasie jednak na rynku pojawiły się szerokopasmowe sieci światłowodowe, wykorzystujące technologię FTTH (Fiber to the Home). Polega ona na bezpośrednim przesyle danych do mieszkania użytkownika za pomocą światła, które porusza się wewnątrz przewodu wykonanego z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Dane odbierane są przez szerokopasmowy modem nowej generacji, który jest jednocześnie routerem, pozwalającym na przewodowy i bezprzewodowy dostęp do internetu wielu urządzeniom naraz.

Jakie są zalety światłowodowego internetu szerokopasmowego i mobilnego 4G LTE? Główną przewagę 4G LTE jest dostępność niemal w całej Polsce i możliwość korzystania z sieci w różnych miejscach, dzięki przenośnemu routerowi lub kartom SIM do smartfonów czy innych urządzeń. Internet LTE jest jednocześnie szybki i stabilny (choć nie aż tak, jak światłowód). Na działanie sieci szerokopasmowej wpływa jednak odległość od nadajnika operatora, a duża liczba użytkowników korzystających jednocześnie z internetu spowalnia dostęp.

Szerokopasmowy internet światłowodowy jest z kolei stacjonarny, lecz za to bezawaryjny, odporny na wszelkie zakłócenia i najszybszy ze wszystkich technologii. Sygnał doprowadzany do mieszkania użytkownika nie jest też dzielony, więc na prędkość ma wpływ głównie liczba urządzeń podłączonych do domowej sieci.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here