Wszystko, co trzeba wiedzieć o śrubach trapezowych

Śruby trapezowe to często stosowane rodzaje śrub metalowych. Wykazują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością, dlatego używane są w wielu typach konstrukcji, a także służą do łączenia różnych materiałów. W porównaniu do standardowej śruby, śruby trapezowe zachowują niezmieniony kształt przez dłuższy okres, nawet gdy utrzymywać muszą wysokie obciążenie. Z tych powodów, są one chętnie wykorzystywane właśnie w konstrukcjach obarczonych dużym obciążeniem. Śruby trapezowe wykonywane są z różnych stopów metali najwyższej jakości, gwarantujących ich długowieczność oraz odporność na uszkodzenia i odkształcenia.

Specyfika śrub trapezowych

Śruby trapezowe różnią się od zwykłych śrub przede wszystkim sposobem wykonania ich gwintu, który ma zarys trapezu. Wśród dostępnych na rynku produktów metalowych, znajdziemy zarówno śruby trapezowe lewoskrętne, jak i prawoskrętne. Gwint śrubek trapezowych odpowiada normom DIN 103. Przeciętna grubość gwintu śruby wynosi od 1 do nawet 7 centymetrów. Śruby trapezowe są przy tym wyjątkowo prostolinijne (od 0,1 do pół milimetra na każde 300 milimetrów).

Korzystanie ze śrub trapezowych wymaga zazwyczaj dostępu do ich części uzupełniających, którymi są nakrętki trapezowe. Zazwyczaj, wytwarzane są z tych samych lub podobnych materiałów co śruby – określonych stopów metali, a także z brązu lub innych. Dzięki przeciwstawnemu zastosowaniu dwóch nakrętek trapezowych eliminujemy całkowicie potencjalny „luz” osiowy, który mógłby wystąpić na napędzie śrubowym.

Śruby trapezowe cieszą się niezwykłą popularnością i są stosowane w najróżniejszych konstrukcjach. Śrub trapezowych używa się między innymi w celu podwieszenia mechanizmów lub obiektów, które będą przenosić duże obciążenie. Znajdują również zastosowanie w różnego rodzaju maszynach obrotowych o stosunkowo niskiej prędkości pracy, a także w instalacji i montażu różnego typu urządzeń wymagających precyzyjnego wykonania – śruby trapezowe gwarantują bowiem wysoki stopień dokładności oraz przyłączenia przykręcanych do siebie części.

Śruby trapezowe są wytwarzane przy wykorzystaniu metody precyzyjnego walcowania. Odpowiedni kształt nadawany jest śrubom „na zimno”; ten proces kształtowania gwintu śruby sprawia, że tworzące ją włókna materiału nie ulegają przerwaniu ani żadnemu innemu uszkodzeniu. W rezultacie, poziom wytrzymałości śrub jest niezwykle wysoki, a swoją sprawność zachowują one przez wiele lat użytkowania.

Śruby trapezowe są dodatkowo uszlachetniane na odcinku gwintowym, co sprawia, że ich powierzchnia jest równomierna oraz odporna na poślizgi, dzięki czemu współczynnik tarcia zostaje znacząco obniżony. Pozwala to na swobodną i płynną pracę np. systemów przełożeń lub innych, skomplikowanych mechanizmów. Ponadto, gwinty są odporne na szkodliwe procesy korozji.

Gdzie kupić śruby trapezowe?

W śruby trapezowe polecamy zaopatrzyć się w sklepie Kristal, z którego ofertą zapoznasz się na stronie internetowej: kristal.net.pl. Oferowane przez to przedsiębiorstwo śruby są wykonywane przy użyciu metody wygniatania, zamiast nacinania, co dodatkowo zwiększa ich wytrzymałość. Śruby te tworzone są z materiałów najwyższej klasy – w tym ze stopu C15 lub – w przypadku śrub przeznaczonych do utrzymywania wyjątkowo dużych ciężarów – C45. W przypadku śrub przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, w miejscu narażenia na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dostępne są także śruby wykonane z materiałów nierdzewnych oraz kwasoodpornych.

Kristal to przedsiębiorstwo specjalizujące się w dystrybucji niewielkich części metalowych, w tym śrubek i nakrętek najróżniejszego typu. Z oferty Kristal regularnie korzystają prywatni przedsiębiorcy, firmy budowlane i remontowe, a także indywidualni klienci z terenu całego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here