Wózki przemysłowe

Wózki przemysłowe to specjalistyczne urządzenia służące lepszej organizacji pracy oraz transportu wewnętrznego przedsiębiorstwa. Korzysta się z nich w wielu miejscach – zarówno w firmach wytwórczych (na przykład dużych halach fabrycznych), sklepach wielkopowierzchniowych, jak i warsztatach, szpitalach czy szkołach. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba transportu dużej ilości narzędzi lub drobnych przedmiotów, pomiędzy różnymi stanowiskami pracy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wózków przemysłowych – poniżej podpowiadamy jak się za to zabrać oraz na jakie cechy wózków warto zwrócić uwagę.

Wózki przemysłowe – najważniejsze parametry, o których warto pamiętać

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że wózki przemysłowe wykorzystywane są w transporcie. Przede wszystkim – w transporcie wewnętrznym, na przykład pomiędzy magazynem a halą wytwórczą. Najczęściej, z wózków korzystają osoby posługujące się w swojej pracy dużą ilością narzędzi – rzemieślnicy, mechanicy, serwisanci maszyn oraz osoby specjalizujące się w wykonywaniu innych, manualnych prac.

Zacznijmy od tego, że stelaż wózka powinien być wykonany z trwałych materiałów, a jego blaty – utworzone z warstw wytrzymałej blachy. Dobrze, jeśli mają one grubość powyżej 1 milimetra, co gwarantuje ich odporność na odkształcenia i napór sił fizycznych.

Oceniając wytrzymałość danego wózka, warto zwrócić uwagę na nośność poszczególnych blatów, półek lub szuflad. Parametr ten jest bardzo istotny w pracy wózków przemysłowych, dlatego powinien być podany przez producenta na opakowaniu. Odradzamy wybór wózków, których szuflady lub półki mają nośność poniżej 15 kilogramów.

Warto również zwrócić uwagę na nośność całkowitą wózka, a nie tylko jego poszczególnych schowków. Jest to niezwykle pomocne w przypadku osób, które znają wagę oprzyrządowania, z którym pracują. Znajdziemy zarówno wózki zdolne udźwignąć ciężar kilkudziesięciu, do nawet 300 (lub więcej) kilogramów.

Wózki przemysłowe a organizacja pracy

By wózek był maksymalnie pomocny w czasie pracy, powinien być wyposażony w przynajmniej dwa szerokie blaty. Znajdziemy również wózki składające się z większej ilości blatów, jak również te w całości stworzone z ustawionych na sobie szuflad. W przypadku tych ostatnich – polecamy zwłaszcza wózki dostępne w ofercie Raconstruction, pod adresem: https://raconstruction.pl/kat/wozki-przemyslowe/. Znajdziemy tam wózek złożony z aż 6 szuflad różnych rozmiarów oraz ułożonego na ich szczycie, wytrzymałego blatu.

Ponadto, wózek powinien być wyposażony w kółka. Bez nich, jego swobodny transport nie będzie możliwy. Warto wybierać wózki o solidnym ogumieniu oraz dużej średnicy kółek – wynoszącej około 10 cm lub więcej. Będziemy mieli wówczas pewność, że wózek wytrzyma obciążenie przechowywanych na nim sprzętów.

Ponadto, w konstrukcji wózka powinny znaleźć się uchwyty służące do jego pchania lub ciągnięcia. Warto również zwrócić uwagę na obecność dodatkowych organizerów. Mogą mieć różną formę – zarówno półek ustawianych na powierzchni blatu, jak i doczepianych z boku wózka. Pomocne bywają także kieszenie – idealne do przechowywania dokumentów papierowych w formacie A4 oraz drobnego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here