Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. Jaki powinien być nasz przyszły dom? Ile mieć kondygnacji? Jak dużą powierzchnią? Czy decydujemy się na poddasze użytkowe, czy może podpiwniczenie? Na te oraz wiele innych pytań inwestorzy muszą sobie odpowiedzieć już na etapie projektu domu. Również w tym momencie decydujemy tak naprawdę, ile będzie nas wynosiło miesięczne utrzymanie domu. Dlatego właśnie etap wyboru projektu jest tak ważny.
Budujemy dom co trzeba wziąć pod uwagę
Proces budowy własnego lokum wymaga od jego przyszłych właścicieli sprecyzowanego planu działania, gdyż dom ma służyć przez wiele, wiele lat. Cały proces budowy od zakupu odpowiedniej działki, przez uzyskanie niezbędnych pozwoleń, po wybór idealnego projektu domu, czas budowy i wreszcie wprowadzenie się do własnych czterech katów, jest długotrwały i męczący. Jednak wszystkie trudny tego procesu wynagradza nam pierwszy dzień spędzony w gotowym, urządzonym i przede wszystkim własnym domu.
Projekt domu – jak go wybrać?
Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest stworzenie jego projektu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, jednocześnie nie łamiąc obowiązujących aktualnie przepisów ustawy o prawie budowlanym. Już na tym etapie stajemy przed trudnym wyborem: kupić gotowy projekt, czy może zdecydować się na zamówienie indywidualne w biurze architekta. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze, na pewno warto jest przyjrzeć się gotowym projektom domów, a tych jest bez liku. Projekty gotowe dostajemy od ręki, podczas gdy w biurze architektonicznym na pierwszy szkic indywidualnego zamówienia często trzeba czekać przez wiele tygodni. Największą zaletą gotowych projektów domów jest ich niższa cena oraz gotowe informacje o szacowanych kosztach budowy już na etapie wyboru.
Dzięki temu od razu wiemy, czy stać nas na budowę domu, który nas interesuje. Pracownia domoweklimaty.pl oferuje projekty pogrupowane według różnych kategorii, np. domy piętrowe, domy na skarpę, domy energooszczędne czy domy nowoczesne. Te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swój ciekawy współczesny wygląd, ale także z racji na ekonomiczność – zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji.
Prosty i nowoczesny dom
Nowoczesne domy charakteryzują się prostotą formy, minimalizmem i wykorzystaniem naturalnego terenu działki, jako waloru estetycznego oraz funkcjonalnego, np. dzięki łatwiejszej budowie podpiwniczenia na działce ze spadkiem terenu. Wykorzystują naturalne źródła energii, takie jak np. energia słoneczna, poprzez duże przeszklenia, dzięki którym pomieszczenia stają się jasne i komfortowe. Dodatkowo materiały wykorzystane przy budowie domów nowoczesnych są niezwykle energooszczędne, sprzyjając np. minimalizacji rachunków za ogrzewanie zimą. Architekci, proponując gotowe projekty domów jednorodzinnych, często sięgają po nowoczesne rozwiązania, takie jak fotowoltaika czy pompy ciepła, które również sprzyjają ograniczeniu kosztów użytkowania domu w przyszłości. Ponadto gotowe projekty domów często zawierają również przykładową aranżację wnętrz, co także jest sporym ułatwieniem w trudnym procesie budowy domu. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule: „Nowoczesne parterowe domy – projekty domów z aranżacją wnętrz czy to możliwe?”.