Nie zapominaj o profilaktyce – badanie rezonansem magnetycznym

W medycynie profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem leczenia praktycznie każdej choroby. Szybkie wykrycie jej przyczyny oraz jej diagnostyka sprawiają, że można błyskawicznie rozpocząć zaawansowane leczenie, zanim choroba przejdzie w kolejne stadia i będzie trudniejsza do ujarzmienia. Oprócz najprostszej morfologii krwi warto więc wykonywać regularnie bardziej skomplikowane badanie jak przykładowo rezonans magnetyczny.

Kto musi się zbadać?

Tym bardziej, że jest to badanie diagnostyczne o zerowej inwazji. Do jego przeprowadzenia nie trzeba usypiać pacjenta ani kłaść go na oddział, a sama diagnostyka odbywa się wręcz „z marszu”. Rezonans magnetyczny jest badaniem wskazanym dla osób, u których pojawiły się podejrzane dolegliwości i objawy dowolnego wręcz typu: na tle układu nerwowego, kostnego, krwionośnego, neurologicznego czy nawet immunologicznego. Badać powinny się też osoby z tzw. grup ryzyka, czyli takie, u których w rodzinie były już przypadki różnych chorób.

Przygotowania i przebieg

Jako badanie nieinwazyjne rezonans magnetyczny http://www.eurodiagnostic.pl/ nie wymaga od pacjenta bardzo szczegółowych przygotowań. Jedynym warunkiem jest bycie na czczo przynajmniej kilka godzin przed badaniem. Można pić wodę oraz zażyć leki (wyjątki może jedynie wskazać sam lekarz kierujący na badanie). Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że w niektórych przypadkach konieczne będzie dożylne podanie kontrastu do krwi pacjenta w celu uwidocznienia tkanek wewnętrznych. Dlatego może być niezbędne wykonanie badania na poziom bilirubiny.

Prywatne badania rezonansem

Powszechna dostępność do rezonansu magnetycznego nie jest niestety zbyt duża. Maszyny tego typu znajdują się głównie w jednostkach szpitalnych oraz zaawansowanych centrach diagnostycznych. To oznacza wydłużone kolejki i czas oczekiwania na badanie ze skierowaniem na NFZ. Niektórzy pacjenci, którzy nie mogą czekać, decydują się więc na badanie prywatne, za które płacą z własnej kieszeni, ale za to mają je wykonane praktycznie od ręki. Po jego zrealizowaniu pacjent dostaje pełen opis badania wraz z wynikami oraz płytą z wgranym obrazem z tomografu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here