Jak przerejestrować samochód?

Zakupiłeś nowe auto i co dalej? Na dokonanie wszelkich formalności mamy aż 30 dni. Do jakich urzędów należy się zgłosić oraz jakie będą potrzebne dokumenty? O czym należy pamiętać, aby zaoszczędzić czas?

Krok po kroku

Niezależnie od tego czy chcemy zarejestrować auto kupione w Polsce czy za granicą, a może to darowizna – należy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta to wydziału komunikacji. Jeśli pojazd ma mieć dwóch właścicieli konieczna jest obecność obojga lub pełnomocników. Co ciekawe, jeśli chcemy upoważnić osobę spoza rodziny musimy uiścić opłatę skarbową (17zł). Pełnomocnictwo to także dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy, aby ktoś inny załatwiał formalności w naszym imieniu.

Dokumenty potrzebne przy rejestrowaniu auta kupionego w Polsce

W celu zarejestrowania samochodu kupionego w kraju potrzebne są następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (można go pobrać ze strony internetowej lub pobrać na miejscu w urzędzie i wypełnić)

  • umowę kupna-sprzedaży samochodu

  • kartę pojazdu

  • dowód osobisty lub wpis do rejestru, jeśli ma to być auto na firmę

  • tablice rejestracyjne samochodu

Jeśli chodzi o ostatni punkt to może pojawić się problem, jeśli autem do przerejestrowania jedziemy do urzędu. Musimy wtedy zaparkować przed urzędem na parkingu i zdemontować tablice.

Rejestracja pojazdu z zagranicy

Niestety tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przy przerejestrowaniu auta z zagranicy powinniśmy zacząć od opłacenia akcyzy ( dokonamy tego w urzędzie celnym, a kwota jest wyliczana indywidualnie ). Następnie kierujemy się do urzędu skarbowego po zaświadczenie VAT-25. Na jego podstawie dowiemy się VAT został już opłacony. Kolejne wydatki jakie nas czekają to opłata recyclingowa, którą wnosimy na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatnie co nam pozostaje to przetłumaczenie dokumentów samochodu, a w tym pomoże nam tłumacz przysięgły. Teraz możemy udać się do wydziału komunikacji ze wszystkimi dokumentami i postępować tak jak w przypadku auta z kraju.

Co dalej po załatwieniu formalności?

Po załatwieniu wszystkich formalności powinniśmy otrzymać dwie sztuki tablic rejestracyjnych z naklejkami legalizacyjnymi, nalepkę kontrolną na szybę oraz pozwolenie czasowe. W pierwszej kolejności zanim będziemy mogli jeździć naszym samochodem musimy przykleić nalepkę kontrolną oraz zamontować tablice. Następnie należy udać się do ubezpieczyciela i przepisać polisę OC na swoje nazwisko albo druga możliwość to wypowiedzenie umowy i zawarcie nowej (z inną agencją) w ciągu 30 dni. Jeśli nie zapewnimy ciągłości polisy, w ciągu tych 30 dni, grozi nam kara. Więcej w tym temacie można się dowiedzieć na Wygodnie.pl.

Jakie koszty związane z rejestracją?

Cena samych tablic to 80zł, osoby które decydują się na indywidualne numery muszą zapłacić 1000zł. Komplet naklejek legalizacyjnych to 11zł oraz nalepka kontrolna na szybę – 16,50zł. Za dowód rejestracyjny musimy zapłacić 48zł, a za pozwolenie czasowe 12zł. Dodatkowo jeszcze opłaty ewidencyjne to 0,50zł. Sumując koszt rejestracji to ok.170zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here