Firma w raju podatkowym a ZUS

0
3424

Każdego roku tak zwane raje podatkowe przyciągają do siebie przedsiębiorców również z Polski. Przyciągają korzystnym systemem rozliczania podatków i uiszczania składek socjalnych. Mając firmę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii, polski przedsiębiorca może spać spokojniej – wysokie składki ZUS i podatki nie muszą go bowiem dotyczyć.

Ruszył projekt Mały ZUS, który nadal wcale taki mały nie jest?

Jednym z powodów, dla których polscy przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy do Wielkiej Brytanii, są wysokie składki ZUS. Pełna składka obecnie wynosi 1316,97 złotych i nawet przy zerowych dochodach, a nawet stratach przedsiębiorca zobowiązany był do jej terminowego opłacenia. Obecnie wysokość składek ma być dopasowana do osiąganych przychodów. W teorii brzmi dobrze, w praktyce może być już różnie. Oferta bowiem nie dotyczy każdego. Zainteresowany projektem przedsiębiorca zobowiązany jest spełnić szereg warunków, np. przychód z poprzedniego roku nie może przekroczyć trzydziestokrotności najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w grudniu poprzedniego roku. Warto też dodać, że program Mały ZUS obowiązuje tylko przez 36 miesięcy, a osoby, które dopiero rozpoczynają działalność, nie mogą z niego skorzystać. Program miał być konkurencją dla tak zwanych rajów podatkowych, ale nie jest, ponieważ nie uwzględnia choćby zerowych składek na ZUS, które wprowadzone są między innymi w Wielkiej Brytanii dla spółek Limited.

Wielka Brytania – raj dla polskich przedsiębiorców

Według statystyk prowadzonych przez polski rząd, na Wyspach Brytyjskich zarejestrowanych jest około 60 000 polskich przedsiębiorstw, a liczba ta wciąż wzrasta. Obok Cypru, Węgier, czy Rumunii, Wielka Brytania jest tym jednym z najbardziej przyjaznych miejsc dla prowadzenia własnego biznesu. I nie tylko ze względu na właściwą korelację między opłacanymi składkami socjalnymi a profitami, osiąganymi przez właściciela firmy. Wielka Brytania oferuje wiele pragmatycznych rozwiązań, jak np. Lower Earnings Limit, dzięki któremu przedsiębiorca, nawet jeśli nie odprowadza świadczeń socjalnych, to ma zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne i prawo do emerytury. System świadczeń socjalnych jest korzystny zarówno dla jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i chętnie rejestrowanych przez Polaków spółek Limited. Jeśli połączyć to z wysoką kwotą wolną od podatku, to polski przedsiębiorca może naprawdę rozwinąć skrzydła i uzyskiwać dochody na właściwym poziomie.

Ile wyniesie Twój ZUS, jeśli firmę przeniesiesz do Wielkiej Brytanii?

Dzięki temu, że do pewnego progu zarobkowego, dyrektorzy spółek LTD nie są zobowiązani do uiszczania świadczeń socjalnych, prowadzenie spółki Limited jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla mikro przedsiębiorców oraz osób będących na biznesowym starcie. Dyrektor, którego wynagrodzenie nie przekracza 702 GBP na miesiąc, jest całkowicie zwolniony z opłacania świadczeń socjalnych. Do NIC – National Insurance Contributions (odpowiednik polskiego ZUS) należy się zgłosić, dopiero po przekroczeniu tego progu. Minimalny próg jednak cały czas obowiązuje, składki, bowiem naliczane są od  kwoty powyżej 702 GBP na miesiąc bądź 8424 GBP na rok. Jeśli więc przykładowo miesięczne wynagrodzenie dyrektora wyniesie 800 GBP, to 12% należy liczyć jedynie od 98 GBP.

Warto podkreślić, jeżeli osoba w Polsce będzie mogła skorzystać z programu rządowego Mały ZUS, to najniższą podstawą do obliczania składki jest kwota 675 złotych, przy czym świadczenia zdrowotne nie podlegają preferencyjnym warunkom. Niezależnie więc od osiąganego dochodu przedsiębiorca musi uiścić pełne świadczenie zdrowotne, obecnie 319,94 zł. W Polsce nie ma opcji całkowitego zwolnienia ze świadczeń socjalnych i nawet na preferencyjnych warunkach przedsiębiorca każdego miesiąca wpłaci do ZUSu około 500 złotych.

Założenie firmy w raju podatkowym jest więc legalnym i bardzo wygodnym sposobem na uniknięcie płacenia wysokich składek ZUS. Składek, które w Polsce od 2019 roku są znów o około 7% wyższe. I to najczęściej przekonuje, by firmę zarejestrować właśnie na terenie Wielkiej Brytanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here