Czas ważnych decyzji, czyli ostatnia klasa szkoły średniej. Jak zwiększyć swoje szanse w dostaniu się na wymarzone studia?

Ostatnia klasa szkoły średniej, to czas ważnych decyzji. Wszak uczniowie muszą podjąć ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości. Muszą wybrać przedmioty, które będą zdawać na maturze, a dzięki, którym będą mogli dostać się na wymarzone studia. To czasami nie jest łatwe. Zatem w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, co zwiększy Wasze szanse w znalezieniu się na liście studentów wymarzonego kierunku na wybranej uczelni. Już teraz zdradzimy Wam, że podręczniki do szkoły powinny pójść w ruch.

Na samym początku pomyśl o swojej przyszłości

Wybór studiów ma wpływ na Twoją przyszłość na rynku pracy. Choć musisz wiedzieć, że nie liczy się tylko, to że ukończysz studia, ale jaki kierunek ukończysz. Zatem już teraz powinieneś zastanowić się czym chciałbyś zajmować się w przyszłości. Pamiętaj jednak o tym, aby wziąć pod uwagę realia współczesnego rynku pracy. Niestety nie wszystkie kierunki studiów to dobry wybór, wystarczy wspomnieć o studiach filozoficznych, gdzie sporo absolwentów jest bezrobotnych.

Postaw sobie cele i je realizuj

Per aspera ad astra, tak brzmi słynna sentencja, którą można przetłumaczyć, że pokonując przeciwności można osiągnąć cel. A nowy rok szkolny daje ci ku temu nowe możliwości. Otóż jeżeli Twoje wyniki nie były zbyt dobre, to teraz masz czas, aby je poprawić. To jedyna możliwość, jeżeli chcesz dostać się na wymarzone i prestiżowe studia. Tutaj kluczowe znaczenie ma systematyczna nauka, zatem podręczniki szkolne powinny stać się twoimi „przyjaciółmi”. Koniecznie pamiętaj, aby regularnie powtarzać materiał, a gdy czegoś nie rozumiesz zawsze możesz poprosić kolegę z klasy o pomoc, bądź ewentualnie wybrać się na korepetycje. Musisz wiedzieć, że zaległości generują kolejne, a więc nie możesz doprowadzić do tego, aby się powiększyły. Zatem celem na ten rok powinny być dobre stopnie i tego się trzymaj.

Nie idź na łatwiznę

Nie zamykaj sobie drzwi do innych kierunków studiów. Nawet, jeżeli teraz wydaje ci się, że matura z takich przedmiotów Ci się nie przyda, to może się okazać, że za kilka lat będziesz ponownie podchodzić do egzaminu dojrzałości zdając przedmioty, które mogłeś zdawać wcześniej. Absolutnie nie idź na łatwiznę i nie wybieraj tylko matury podstawowej, gdyż nawet, gdy osiągniesz dobre wyniki może się okazać, że to za mało i nie dostaniesz się na uczelnię, którą wybrałeś. Najlepiej wybierz sobie kierunek studiów, który Cię interesuje, a jego absolwenci mają duże szanse na znalezienie pracy.

Poszerzaj swoją wiedzę i postaw na aktywność na lekcjach

Samo dostanie się na studia to jedno, ale utrzymanie się na nich to zupełnie inna sprawa. Zatem nie wystarczy tylko zakuć, zdać i zapomnieć, gdyż taką postawą dużo nie wskórasz. Pamiętaj, że Twoja wiedza musi być usystematyzowana, absolutnie nie możesz uczyć się na pamięć i bez zrozumienia. Pamiętaj, że najbardziej efektywna jest nauka na zrozumienie. Bardzo ważne jest też regularne powtarzanie materiału i aktywność na zajęciach, dzięki temu usystematyzujesz zdobytą wiedzę. Niezwykle przydatne są również repetytoria, czy zestawy ćwiczeniowe dla maturzystów. Możesz tutaj wybrać takie, jka te wydawane przez Nowa Era wydawnictwo edukacyjne. Warto również zapisać się na zajęcia dodatkowe, które często organizowane są dla maturzystów.

Odpoczynek i sen

Chodzenie o 22 spać to może nie jest ulubiona rzecz 19-latków. Jednak sen ma bardzo duży wpływ na pracę całego organizmu i absolutnie nie należy ograniczać się tylko do spania np. 4 godzin. Zbyt mała ilość snu powoduje nie tylko zmęczenie, czy problemy z koncentracją, ale będziesz mieć również problem ze zrozumieniem materiału. Dlatego pamiętaj o tym, że koniecznie należy spać 8 godzin. Duże znaczenie ma także sama dieta, która powinna być bogata w owoce i warzywa, a także chude mięso. Absolutnie zrezygnuj z jedzenie fast food. Zawsze jadaj pożywne śniadania, dzięki temu lepiej skoncentrujesz się na lekcjach.

Pamiętaj, żeby przed samą maturą zachować luz. Choć to trudne, warto się wyspać. Jeżeli uczyłeś się pilnie to na pewno zdasz i nie musisz liczyć na szczęście, a stres, który odczuwasz będzie Cię tylko mobilizował. Zatem systematyczna nauka przynosi owoce. W tym przypadku owocem będą wymarzone studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here