Co kształtuje zdolność kredytową przy zakupie mieszkania na kredyt?

Chociaż obecnie rośnie liczba osób kupujących nieruchomości mieszkalne za gotówkę, to jednak nadal wiele klientów decyduje się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Kluczowe jest wtedy posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Co dokładnie na nią wpływa?

Zdolnością kredytową określa się zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania, na które składa się kapitał wraz kosztami, w wyznaczonym czasie. Jeśli klient posiada odpowiednią zdolność kredytową, wówczas bank z chęcią pożyczy mu pieniądze, ponieważ będzie traktował go jako godnego zaufania. W przeciwnym przypadku możemy spotkać się z odmową.

Kredyt hipoteczny – wymagana wysoka zdolność kredytowa

Ceny mieszkań w Polsce kształtują się na poziomie od 200 000 złotych do nawet ponad 500 000 złotych w zależności od lokalizacji, metrażu, prestiżu inwestycji. W związku z tym do uzyskania kredytu na mieszkanie również wymagana jest wysoka zdolność kredytowa, ponieważ przy czasie spłaty wynoszącym od 20 do 30 lat rata na ogół wynosi od około 800 złotych do nawet ponad 3 000 złotych miesięcznie. Zatem banki bardzo dokładnie badają zdolność kredytową swoich klientów przed udzieleniem im kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. W przeciwnym przypadku mogłoby dojść do sytuacji, gdy klient nie spłaci swojego zobowiązania w terminie.

Co wpływa na wysokość zdolności kredytowej przy kupnie mieszkania?

Każdy bank ma nieco inne parametry, które bierze wówczas pod uwagę, ale istnieje szereg parametrów, które są wtedy wspólne. Przede wszystkim potencjalny kredytobiorca powinien posiadać odpowiednie zarobki, najlepiej z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Ważne są też jak najniższe stałe wydatki, na przykład związane z czynszem, rachunkami, innymi ratami. Kluczowe jest też posiadanie pozytywnej historii kredytowej w BIK. Aby znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny na mieszkanie, warto skorzystać z pomocy doradców kredytowych – dzięki nim możemy łatwiej kupować nowe inwestycje w Warszawie i w innych miastach. Doradca przeanalizuje wtedy zdolność kredytową klienta i doradzi w doborze najlepszego kredytu z tych dostępnych na rynku bankowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here