Jakie są konsekwencje niedotrzymania terminu spłaty kredytu?

0
1833

Możliwości pożyczenia pieniędzy jest bardzo wiele- klasyczny kredyt bankowy, karta kredytowa, szybka pożyczka online, czyli tak zwana chwilówka. Popularną formą pożyczania pieniędzy wśród Polaków są zakupy na raty.

Niestety wraz z uproszczeniem procedur i łatwiejszą dostępnością kredytów, rośnie również liczba osób, które z różnych powodów opóźniają się z płatnością rat lub nawet całkowicie zaprzestają oddawania pieniędzy. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą Ci za nieterminową spłatę rat.

1. Koszty monitów i windykacji.

W sytuacji, gdy zalegasz z płatnością rat, instytucja, która udzieliła Ci pożyczki, w pierwszej kolejności przystąpi do wysyłania Ci monitu- jest to wezwanie do zapłaty w jak najszybszym możliwym terminie. Niestety już samo wysłanie takiego ponaglenia wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Ich wysokość jest podana w umowie kredytowej, warto ją więc dokładnie przeczytać przed podpisaniem, aby być w pełni świadomym konsekwencji nieterminowej spłaty zadłużenia.

Często dochodzą również inne koszty windykacji- bank lub inna instytucja, która udzieliła nam kredytu, może bowiem kontaktować się z nami także telefoniczne oraz mailowo.

2. Opłaty za nieterminową spłatę.

Powszechną praktyką jest ustalenie przez kredytodawcę wysokości tak zwanej dziennej opłaty dodatkowej za nieterminową spłatę zadłużenia. Oznacza, to, że za każdy dzień zwłoki z płatnością raty, zostanie Ci naliczona konkretna kwota. W przypadku pożyczek w parabankach często jest ona bardzo wysoka.

3. Odsetki za opóźnienie.

Zgodnie z prawem (art. 481 § 2 kodeksu cywilnego) wierzyciel ma prawo domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie długu. Ich wysokość stanowi sumę równowartości stopy referencyjnej NBP oraz 5, 5 pp.

4. Koszty dochodzenia zwrotu długu w sądzie.

Jeśli klient nawykowo spóźnia się ze spłacaniem długu lub całkowicie zaniechał spłacania rat, kredytodawca będzie dochodził swoich praw w sądzie. Wiąże się to nie tylko ze znacznymi kosztami, ale również ze wpisaniem nierzetelnego kredytobiorcy do rejestru osób skazanych, co może powodować duże utrudnienia w życiu.

Pamiętajmy, że każda nawet najmniejsza pożyczka, to poważne zobowiązanie, którego niedotrzymanie niesie za sobą dotkliwe konsekwencje. Szczególnie jeśli sięgamy po pożyczki czy kredyty pozabankowe, powinniśmy szczególnie pamiętać o terminowej spłacie takiego zobowiązania. Zróbmy więc wszystko, aby spłacać swoje długi w wyznaczonym terminie. Jeśli mamy poważne trudności finansowe, zamiast unikać wierzyciela, wręcz przeciwnie- od razu się do niego zwróćmy. Kiedy tylko pojawi się problem, warto złożyć pisemną prośbę o przedłużenie okresu spłaty, rozłożenie długu na większą ilość rat lub zawieszenie spłaty rat na miesiąc, lub dwa. Banki i instytucje bankowe bardzo często wychodzą klientowi naprzeciw w trudnych sytuacjach i zgadzają się na rozwiązania dzięki, którym kredytobiorca będzie mógł dalej spłacać raty.

Jeśli mamy do spłaty co miesiąc kilka różnych rat, warto też wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja może nas uchronić przed ewentualnym postępowaniem windykacyjnym. Zamiast kilku rat będziemy mieć do spłaty tylko jedną, w dodatku niższą niż ich suma. Co prawda wydłużeniu ulegnie okres kredytowania, ale jest to i tak zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ciągłe opóźnienia w płatnościach i ponoszenie z tego tytułu dodatkowych niemałych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here