Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wydzielone administracyjnie części kraju, w których można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Te mogą być różne, są to m.in. zwolnienia podatkowe. W Polsce wyróżniamy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – szczegółowo omawiamy je poniżej.

W Polsce wydzielono 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, które funkcjonują na podstawie ustawy z 1994 roku. Zgodnie z obowiązującymi na ten moment przepisami będą one funkcjonowały do końca 2026 roku. W obrębie każdej z nich znajduje się zwykle od kilku do kilkunastu podstref mieszczących się w całym kraju.

Cechuje je wyjątkowo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna (drogowa, kolejowa, lotnicza, morska – zależnie od regionu) i skomunikowanie z centrum miast, a także wysoka dostępność pracowników i szeroki wybór magazynów do wynajęcia – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu itd. Specjalne Strefy Ekonomiczne są zatem wyjątkowo atrakcyjne dla polskich oraz zagranicznych inwestorów oraz przedsiębiorców.

Niższe podatki w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Główną zachętą dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności w wybranej Specjalnej Strefie Ekonomicznej są zwolnienia z podatku dochodowego. Przyciągnęły one inwestycje warte prawie 112 mld złotych. Kwota nakładów inwestycyjnych albo kosztów pracy nowo zatrudnionej kadry jest podstawą do wyliczenia kwoty ulgi podatkowej dla danego przedsiębiorcy. Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia w Krakowie, Warszawie czy pod Wrocławiem, może okazać się, że możesz liczyć na preferencyjne warunki.

W praktyce, aby skorzystać z ulgi w podatku dochodowym, trzeba po pierwsze zrealizować projekt inwestycyjny, a także wypracować dochód podatkowy w odpowiedniej wysokości. Oznacza to, że nie musi to być jednak zachętą – np. w przypadku spadku rentowności danych projektów. Warto mieć to na uwadze.

Zastrzyk dla kolejnych inwestycji

Mimo to trzeba jednak przyznać, że wydzielenie Specjalnych Stref Ekonomicznych przyniosło więcej korzyści i znacznie przyczyniło się do rozwoju gospodarczego Polski, a także sprawiło, że doszło do realizacji różnych inwestycji. Jeśli zatem poszukujesz magazynu do wynajęcia w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach, możesz docenić wiele zalet SSS.

Wśród nich można wyróżnić mianowicie m.in. łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz siły roboczej (głównie w regionach o długiej tradycji przemysłowej), świetnie rozwiniętą infrastrukturę drogowa, gdyż strefy te występują w regionach uprzemysłowionych, uznanych za wyjątkowo obiecujące tereny inwestycyjne, uproszczone procedury dzięki przyjaznemu nastawieniu do inwestorów itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here