Wielu osobom wydaje się, że adwokat to osoba, która ukończyła studia na wydziale prawa. Jest to oczywiście prawdą, jednak do wykonywania zawodu niezbędna jest również kilkuletnia aplikacja pod okiem doświadczonych prawników. Do zadań adwokata należy przede wszystkim reprezentowanie interesów klienta na sali sądowej.

Kiedy można liczyć na pomoc adwokata?

Czasem pomoc doświadczonego adwokata okazuje się niezbędna. Może on reprezentować interesy klientów we wszystkich rodzajach spraw sądowych. Należą do nich sprawy karne, karno-skarbowe, komunikacyjne, administracyjne (dotyczące najczęściej nieruchomości), gospodarcze (czyli związane z kwestią odszkodowań lub zadośćuczynień), jak również dotyczące prawa cywilnego i rodzinnego.

Do kancelarii adwokackiej można udać się w każdej sprawie, jednak aby skorzystać z jej usług, należy dysponować odpowiednimi środkami finansowymi. Dlatego niektórzy decydują się sami bronić swoich interesów przed sądem – na przykład w przypadku przeprowadzenia rozwodu bez orzekania o winie. W przypadku skomplikowanych spraw, takich jak na przykład sprawy spadkowe czy dotyczące podziału majątku, lepiej skorzystać z pomocy kancelarii prawnej.

Obsługa prawna firm

Z usług prawników najczęściej korzystają właściciele firm i przedsiębiorstw. Wielu z nich decyduje się na nawiązanie stałej współpracy z wybraną kancelarią prawną. Jest to niezwykle korzystne dla obu stron. W ten sposób prawnicy mogą dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego przedsiębiorstwa, co znacznie ułatwia prowadzenie w jego imieniu spraw. Natomiast z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż stała współpraca często wiąże się z obniżeniem kosztów świadczonych usług.

W ramach nawiązanej umowy prawnik udziela porad prawnych dotyczących prowadzenia działalności, sporządza stosowne umowy, jak również je opiniuje. Ponadto zajmuje się polubownymi rozwiązaniami sporów przedsiębiorcy, sporządza wezwania do zapłaty dla wierzycieli, a jeśli zajdzie taka potrzeba – reprezentuje interesy klienta na sali sądowej.

Ogrom formalności

Wsparcie doświadczonego prawnika bywa również nieocenioną pomocą w kwestii regulacji formalności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Proces rejestracji działalności gospodarczej niejednokrotnie bywa bardzo skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. W kwestii likwidacji lub próby jej przekształcenia także warto mieć u boku adwokata.

Jednym z powodów dla których firmy decydują się na stałą współpracę z kancelarią prawną jest to, że przekazanie jej obowiązków dotyczących dopełniania różnego rodzaju formalności znacznie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ponadto eliminuje ryzyko poniesienia kar finansowych wynikających z nieznajomości przepisów i regulacji prawnych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here