W pracy myślisz o tym, co będziesz robić po powrocie do domu, a gdy w końcu jesteś w mieszkaniu… wracasz myślami do pracy. Wiele osób ma podobny problem. Nie tak łatwo zapomnieć o goniących terminach, raportach do wykonania, czekających klientach i irytującym szefie. Można powiedzieć, że odpoczynek jest trudny – przynajmniej wtedy, gdy nie wiesz jak się do tego zabrać. Więc jak wypoczywać po pracy? Poniżej kilka sposobów na to, by relaks był bardziej efektywny.

Ambicje na bok

Po pierwsze, w trakcie godzin przeznaczonych na wypoczynek, najlepiej zająć się czymś zupełnie nie związanym z życiem zawodowym. Oczywiście możesz wykorzystać wieczory na dodatkowe kursy czy rozwijanie wiedzy na własną rękę – może i uda Ci się dzięki temu szybciej awansować, ale na pewno nie poczujesz się lepiej. Jak wypoczywać po pracy? Odstaw ambicje na bok. Skup się na rzeczach, które w ogóle nie są powiązane z życiem zawodowym. Możesz obejrzeć film, poćwiczyć, zająć się hobby czy wybrać na spacer z drugą połówką. Zapewne od czasu do czasu Twoje myśli będą mimowolnie biec w kierunku jutrzejszych obowiązków, ale nie przekłuwaj ich w działanie na rzecz celów zawodowych. Po prostu w czasie wolnym sobie odpuść!

Poświęć czas na hobby

Wspomnieliśmy już o hobby – warto rozwinąć ten temat. Hobby ma dużą zaletę, mianowicie potrafi być bardzo angażujące. Jeśli np. uwielbiasz malować, zapewne masz w głowie pełno ciekawych pomysłów do realizacji, chętnie zajmiesz się też wyborem palety czy płótna. To szeroka dziedzina wiedzy, a dodatkowo czynność, na której trzeba się skupić. To samo dotyczy innych rodzajów zainteresowań, np. inwestowania na giełdzie czy nawet gier komputerowych. Im bardziej Twój umysł skupi się na hobby, tym szybciej zapomni o dręczących problemach zawodowych.

Wyjdź ze znajomymi

Jak wypoczywać po pracy? Najlepiej w gronie dobrych znajomych. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie wieczora spędzonego w samotności. Inni wolą przesiedzieć przed telewizorem, z dala od jakiegokolwiek ryzyka kontaktów międzyludzkich. Zapewne sam wiesz, czego potrzebujesz, ale… nie powinieneś całkowicie rezygnować z kontaktów z przyjaciółmi w tygodniu. Cyfrowa wymiana zdań też nie wystarczy. Regularne spotkania, rozmowy czy wyjścia na piwo są doskonałym balsamem dla nadszarpniętych pracą nerwów. Człowiek jest istotą społeczną i dotyczy to nawet największych introwertyków. Nasze mózgi po prostu potrzebują akceptującego nas stada – wtedy pojawiają się pozytywne hormony, a napięcie i złe emocje znikają.

Sport to zdrowie

Dobre hormony mogą się też pojawić podczas aktywności fizycznej. Zapisz się na siłownię, włącz taką czy inną Chodakowską albo idź pobiegać. Zmęczenie mięśni pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu, a po zakończonym wysiłku pojawia się błoga satysfakcja. Co więcej, sport jest szczególnie dobrą odpowiedzią na pytanie o wypoczynek po pracy w przypadku osób wykonujących zawodowe obowiązki na komputerze. Jogging, podnoszenie ciężarów czy jazda na rolkach to zupełnie inny rodzaj zaangażowania umysłu i ciała niż umysłowa praca przy laptopie. I oto właśnie chodzi!

Fizyczne zmęczenie ma jeszcze jedną ważną zaletę – pozwoli Ci szybciej zasnąć i zagwarantuje lepszą regenerację w ciągu nocy. Uważaj jedynie, by się nie przetrenować. Obolałe stawy czy nadwyrężone mięśnie sprawią, że następnego dnia będziesz jeszcze bardziej zmęczony. Trenuj z głową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here