Zanim trenerzy sukcesu zaczęli prostować nasze ścieżki zawodowe, zapewne dość często słyszałeś powiedzenie jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma, wypowiadane zwłaszcza w kontekście pracy. Niestety, mimo coraz lepszego wykształcenia i wszechstronnych kompetencji, nadal większość osób nie utożsamia pracy ze swoją pasją. Niska pensja, zbyt duża ilość obowiązków, nudne zadania, toksyczny szef, koszmarni współpracownicy, niekorzystne warunki zatrudnienia – jeśli któryś z tych problemów dotyczy również Ciebie, zapewne zastanawiasz się nad zmianą pracy lub zawodu. Zanim jednak podejmiesz radykalne decyzje, sprawdź, jak polubić swoją pracę.

Nie jest tak źle

Być może jeden negatywny aspekt (np. złośliwi koledzy z biura) przesłania Ci cały obraz sytuacji. Jeśli się zastanowisz, z pewnością znajdziesz kilka pozytywów swojej pracy, dzięki którym zmienisz swoje nastawienie. Uprzejmi klienci, uznanie szefa, świetny catering, dogodna lokalizacja, klimatyzowane biuro, bezpłatny parking – ciesząc się z pojedynczych drobiazgów, możesz polubić swoją pracę, nawet jeśli nie do końca spełnia Twoje oczekiwania. Narzekanie nie tylko niczego nie zmieni, ale wręcz pogłębi Twój problem, dlatego doceń to co masz – umowę o pracę na czas nieokreślony czy stałe wynagrodzenie.

Udane życie poza pracą

Jeśli praca stała się dla Ciebie przykrą koniecznością, zadbaj o satysfakcjonujące życie prywatne. Spotkania z przyjaciółmi pozwolą Ci odreagować kiepskich współpracowników i szefa, natomiast czas spędzony z rodziną wynagrodzi Ci marne zarobki. Postaraj się aktywnie wykorzystać wolny czas  – biegaj, wyjdź na spacer z psem, wspinaj się po ściankach, zapisz się na siłownię. Ruch wyzwala endorfiny i pomoże Ci odstresować się po ciężkim dniu. Jeśli chcesz polubić swoją pracę, koniecznie wyjedź na urlop – złapiesz dystans i wypoczniesz, dzięki czemu łatwiej uporasz się z problemami zawodowymi.

Dobry dzień w pracy

Szefa, kolegów czy specyfiki zawodu zmienić nie możesz, ale możesz popracować nad swoim komfortem psychicznym. Łatwiej przetrwasz kolejny dzień pracy jeśli np. w przerwie zajmiesz się planowaniem wakacji, buszowaniem po sklepach internetowych albo zadzwonisz do przyjaciela. Jeśli jest taka możliwość, warto nieco zindywidualizować swoje stanowisko pracy – postaw zdjęcie bliskich, hoduj roślinę doniczkową, przyklej na ścianę karteczkę z ulubionym cytatem lub afirmacją. Dzięki takim drobnostkom łatwiej zniesiesz trudny dzień w pracy i nabierzesz większego optymizmu.

Konstruktywne działanie

Jak polubić swoją pracę? Zacznij działać! Jeśli narzekasz na wyczerpujące obowiązki albo monotonię, podrzuć szefowi pomysł zorganizowania pokoju wypoczynkowego, w którym pracownicy będą mogli „naładować akumulatory”. Sale zabaw wyposażone w gry telewizyjne, stoły do piłkarzyków i ping-ponga są coraz popularniejsze w korporacjach, gdyż zwiększają wydajność pracowników i redukują stres. Jeśli problemem są niskie zarobki, zapytaj szefa o podwyżkę albo zacznij starać się o awans. Nie odpowiada Ci grafik i podział obowiązków? Zorientuj się czy inni koledzy z biura myślą podobnie – jeśli tak, możecie wspólnie zorganizować się i zwrócić z tym do szefa. Nawet niewielka zmiana sytuacji poprawi Twoje morale i może w końcu polubisz swoją pracę.

Jak polubić swoją pracę, jeśli żadna z powyższych rad nie pomaga? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie nowego zatrudnienia lub zmiana branży. Pamiętaj jednak, by z negatywnych doświadczeń wyciągać konstruktywne wnioski. Nawet dzięki kiepskiej pracy mogłeś zdobyć coś cennego, jak choćby umiejętność radzenia sobie ze stresem czy zarządzania czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here