Zautomatyzowana praca

Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszym świecie jakąkolwiek działalność przemysłową bez maszyn. Są obecne wszędzie i niemalże na wszystkich etapach produkcji, a jedną z firm, dostarczających automatykę dla przemysłu jest duńska firma Universal Robots.

Jak już sama nazwa firmy wskazuje, zajmuje się ona produkcją robotów dla przemysłu i optymalizowaniem działań produkcyjnych. Robi to przy tym od lat i nie jest to jedyna działalność firmy. Prowadzi ona także szkolenia dla niewykwalifikowanych kadr, przygotowując ludzi do efektywnej i wydajnej współpracy w zakresie wykorzystania automatyki w przedsiębiorstwach.

Nie chodzi tu przy tym wyłącznie o wielkie firmy, posiadające ogromne hale produkcyjne, ponieważ roboty współpracujące sprawdzają się także doskonale w małych i większych przedsiębiorstwach i są przy tym bardzo użyteczne. Nietrudno zresztą wyobrazić sobie, dlaczego tak się dzieje.

Weźmy za przykład zakład lakierniczy. Lakierowanie samochodów z pistoletem w dłoni, w komorze lakierniczej przez samego lakiernika może być dla niego niebezpieczne, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Tymczasem robot współpracujący jest maszyną, który po podłączeniu do ramienia człowieka może zostać poprowadzony jego pewną, doświadczoną ręką i polakierować samochód przy jego pomocy z wysięgnika, bez narażania człowieka.

Małe przedsiębiorstwa, gdzie istnieje jakakolwiek groźba narażenia życia ludzi, czy też wielkie fabryki, gdzie zachodzi konieczność do tego, aby została wprowadzona optymalizacja procesu produkcyjnego. Roboty znacznie ułatwiają pracę, są dokładniejsze od człowieka i mogą powtarzać w nieskończoność zaprogramowane czynności, bez zmęczenia, a co w wypadku ludzi byłoby pewne i co w większości przypadków bywało i bywa przyczynami wypadków w pracy.

Roboty wypadkom nie ulegają. Co najwyżej mogą ulec awarii, a po naprawie wrócić do pracy, bez konieczności wypłacania im odszkodowania. Zresztą nowoczesne automaty psują się tak rzadko, że zazwyczaj wystarczą okresowe przeglądy, by nie dochodziło do awarii wcale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here