Pracujesz za granicą i regularnie wysyłasz pieniądze do rodziny w Polsce? A może często kupujesz na eBayu i w zagranicznych sklepach internetowych? Jesteś przedsiębiorcą i współpracujesz z ludźmi z całej Europy? W każdym z tych przypadków przyda się Ci się wiedza na temat wymiany waluty w Internecie. To stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego wiele osób wciąż nie wie, jak korzystać z e-kantoru i rezygnuje z tej wygodnej możliwości. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź, czy to rzeczywiście się opłaca.

Jakie są zalety kantoru internetowego?

Wymiana waluty w Internecie zapewnia wiele korzyści – możesz liczyć na minimalne spready (różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu), lepsze kursy niż w kantorze stacjonarnym i niższą marżę niż w banku. Ta ostatnia zaleta sprzyja zwłaszcza osobom zaciągającym kredyt w obcej walucie. Banki narzucają wysoką marżę za przewalutowanie, a dzięki internetowym kantorom można we własnym zakresie wymienić walutę, unikając tym samym przepłacania za prowizje bankowe. Co ważne, korzystanie z e-kantoru jest bardzo wygodne – możesz zlecić transakcję o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca na Ziemi. Nie musisz zatem szukać kantoru ani banku w obcym mieście, wszystko załatwisz przez Internet.

Dlaczego niektórzy nie chcą korzystać z kantoru on-line?

Wiele osób ma obiekcje przed dokonywaniem wirtualnych transakcji, obawiając się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Korzystając z kantoru stacjonarnego masz gotówkę niemal cały czas przy sobie, widzisz jak pracownik kantoru liczy gotówkę i dostajesz należność już po kilku minutach. Wprawdzie strony kantorów internetowych są zabezpieczone protokołem SSL, jednak pozostaje kwestia wiarygodności, którą powinien sprawdzić każdy użytkownik e-kantoru. Wiele osób obawia się, że po wpłaceniu pieniędzy właściciele kantoru okażą się nieuczciwi lub ogłoszą upadłość, a witryna zostanie bezpowrotnie zawieszona… Warto również wziąć pod uwagę, że wymiana walut w Internecie dokonuje się pomiędzy dwoma prywatnymi kontami klienta – zwykłym i walutowym. To oznacza, że musisz prowadzić co najmniej dwa konta, co wiąże się z dodatkowymi opłatami za ich prowadzenie.

Na czym polega wymiana pieniędzy przez Internet?

Jak korzystać z e-kantoru? To dość proste, jednak najpierw musisz wybrać godną zaufania witrynę, ocenić wiarygodność firmy, a następnie zapoznać się z zasadą działania kantoru. Zwykle transakcja przebiega podobnie – najpierw wpłacasz pieniądze (przelewem w złotówkach lub walucie) do portfela w e-kantorze, następnie uruchamiasz zlecenie wymiany, po czym odbierasz pieniądze i wpłacasz na swoje konto (zwykłe lub walutowe). Niektóre kantory zapewniają możliwość przelania pieniędzy od razu na konto kontrahenta, członka rodziny czy sklepu internetowego. Czas realizacji transakcji zwykle wynosi kilkanaście minut, jednak otrzymanie przelewu zwrotnego jest zależne od Twojego banku.

Wymiana waluty w Internecie to prosty sposób na opłacanie zakupów, wysłanie pieniędzy rodzinie czy spłatę raty kredytu zaciągniętego w obcej walucie. Można w ten sposób nieco zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli często dokonujesz operacji w zagranicznej walucie. Jednak nadal większość tego typu transakcji odbywa się tradycyjnym sposobem – w banku lub kantorze stacjonarnym. Obawa przed oszustwem lub działalnością hakerów wydaje się zatem silniejsza niż zamiłowanie do wygody i internetowych nowinek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here