Chcesz się szybciej nauczyć języka angielskiego? A może potrzebujesz wsparcia z zakresu rachunkowości? Niezależnie od tego, jaki obszar Cię interesuje, warto zasięgnąć pomocy kogoś lepiej wykwalifikowanego i bardziej doświadczonego. Ale jak znaleźć dobrego korepetytora? Ofert z popularnych przedmiotów jest całe mnóstwo, a wybór tej właściwej może nie być łatwy. Na co więc zwrócić uwagę i jak szukać?

Jak szukać korepetytora w Internecie?

Aktualnie numerem jeden, jeśli chodzi o ilość ofert jest oczywiście internet. Korepetytora możesz znaleźć zarówno wśród ogłoszeń lokalnych, jak i na portalach skupionych na ogłoszeniach o pracę. Oprócz aktywnego poszukiwania, możesz też dodać własne ogłoszenie, by to korepetytorzy zgłaszali się do Ciebie.

Dobrym miejscem na poszukiwania są też grupy na Facebooku oraz samo Google. Profesjonalni korepetytorzy mają czasem własne strony internetowe, które znajdziesz za pomocą wyszukiwarki. Jeżeli ktoś dysponuje własną witryną, to dobry sygnał, że masz do czynienia z osobą podchodząca poważnie do tematu, a nie kimś, kto chce sobie dorobić kilka złotych w czasie wakacji.

Aby znaleźć dobrego korepetytora standardowo warto też sprawdzać opinie w sieci. Nie zawsze jest to łatwe, bo korepetytorów jest mnóstwo, jednak mały research imienia i nazwiska lub firmy na pewno nie zaszkodzi.

Doświadczenie korepetytora

Korepetytor musi mieć nie tylko szeroką wiedzę, ale również zdolność do jej przedstawiania i wyjaśniania poszczególnych zagadnień. W związku z tym przyda się doświadczenie w nauczaniu. Sprawdź, czy korepetytor zajmował się już nauczaniem. Jedni mają na koncie wiele lat pracy z dziećmi, inni specjalizują się w uczeniu dorosłych – warto dostosować profil korepetytora do własnych potrzeb.

Często dobrym wyborem mogą się okazać nauczyciele, którzy dorabiają sobie po godzinach. Mają oni ogromne doświadczenie, więc wiedzą, jakie zagadnienia sprawiają najwięcej trudności i jak należy je wyjaśniać. Z drugiej strony nauczyciel może też wykazywać niewielkie zainteresowanie, bo podejdzie do korepetycji, jak do kolejnej lekcji przeprowadzanej w schematyczny sposób. Warto zwrócić na to uwagę podczas pierwszych kilku zajęć.

Sprawdź i oceń

Jeśli szukasz dobrego korepetytora, bo poważnie myślisz o rozwoju własnym lub dziecka w danym kierunku, warto przeprowadzić mini-casting i wypróbować dwie, trzy osoby. Nie musisz z nikim od razu wiązać się na dłużej. Zobacz, jak współpraca się będzie układać, czy klimat zajęć Ci odpowiada i czy korepetycje faktycznie czegoś Cię nauczyły. Po wypróbowaniu paru osób możesz podjąć decyzję. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z pomocy dwóch korepetytorów na przemian.

Cechy dobrego korepetytora

A na co zwrócić uwagę podczas samych zajęć? Jak wybrać dobrego korepetytora? Przede wszystkim zastanów się nad tym, jak dana osoba reaguje na Twoje pytania. Czy wykazuje chęć do tłumaczenia zagadnień krok po kroku, czy też próbuje Cię zbyć i iść z materiałem dalej? Czy jej wyjaśnienia są zrozumiałe, czy może sprawia wrażenie jakby sama nie wiedziała do końca o co chodzi? Dobry korepetytor powinien też traktować uczniów indywidualnie, np. przygotowując lub dobierając takie pytania testowe i ćwiczenia do pracy własnej, które będą odpowiadać na zagadnienia najbardziej interesujące ucznia. Dobrze, gdy korepetytor wykazuje realne zaangażowanie stanem wiedzy i potrzebami klienta. Zdarzają się korepetytorzy tylko udający, że słuchają lub nawet nie sprawiający żadnych pozorów – jeśli widzisz, że nauczyciel przegląda Facebooka albo grzebie w telefonie, podczas, gdy Ty odczytujesz przygotowane zadanie, najprawdopodobniej lepiej dać sobie spokój i znaleźć kogoś innego.

Dobrym testem dla korepetytora jest też drobne podpuszczanie – spróbuj od czasu do czasu popełnić świadomy błąd i zobacz, czy Twój prywatny nauczyciel go zauważy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here