Sztuczna inteligencja w telefonie? Tak!

Producenci nowoczesnych smartfonów nie ustają w tworzeniu sprzętów najnowszej generacji. Odzwierciedleniem tego trendu jest choćby wykorzystanie w wielu nowoczesnych modelach telefonów sztucznej inteligencji. Czemu ma służyć takie rozwiązanie i jakie korzyści niesie dla użytkownika?

Sztuczna inteligencja – czy to nowość?

Nie. Z pewnością na co dzień zetknęliśmy się z rozwiązaniami oraz udogodnieniami, które działają właśnie na zasadzie sztucznej inteligencji. Jej algorytmy wykorzystywane są np. w internetowych translatorach, autokorekcie czy podpowiedziach pojawiających się w wyszukiwarce. I choć nie zawsze jesteśmy świadomi jej obecności, przykłady zastosowania sztucznej inteligencji – choćby prymitywnej – można już mnożyć.

Zapewne jest również kwestią czasu, kiedy większość flagowych smartfonów będzie w dużej mierze wykorzystywała jej możliwości. Na rynku już parę lat temu pojawiły się modele, w których mechanizmy SI ułatwiają użytkownikowi codzienne funkcjonowanie. I taki jest właśnie kierunek rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście smartfonów – naturalna interakcja z jego użytkownikiem uwzględniająca przewidywanie jego potrzeb.

Zastosowanie AI w smartfonach

Zastosowanie AI w smartfonach

Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystanych w smartfonach na różne sposoby, o czym świadczą produkty wypuszczone na rynek przed Apple oraz Huawei. W 2011 roku firma Apple zaprezentowała inteligentnego asystenta osobistego Siri. Z kolei w nowej generacji iPhone’ów z serii X w aparacie TrueDepth pojawia się funkcja Face ID. Wystarczy spojrzeć na telefon, by ten stworzył mapę twarzy i rozpoznał użytkownika. To najbezpieczniejsza metoda autoryzacji zastosowana do tej pory w smartfonach, służąca uwierzytelnianiu podczas logowania do aplikacji czy robienia zakupów w sieci.

W telefonie Huawei Mate 20 Lite sztuczna inteligencja kontroluje natomiast proces fotografowania. W modelu tym 4 aparaty fotograficzne samodzielnie rozpoznają tło oraz obiekty, po czym dobierają optymalne parametry, by wykonane zdjęcie było jak najlepsze.

Jeszcze jedną firmą mocno skupioną na wprowadzaniu AI do swoich smartfonów jest Samsung. W tym celu firma stworzyła nawet kilka ośrodków mających na celu badanie potencjały oraz doskonalenie SI. Do tej pory jej namiastką technologii w urządzeniach Samsung był asystent S Voice oraz Bixby.

Przyszłość sztucznej inteligencji

Przyszłość sztucznej inteligencji

Podniesienie bezpieczeństwa, poprawa jakości zdjęć i nagrań, udoskonalone zarządzanie baterią czy pomoc na co dzień – to podstawowe cele zastosowania sztucznej inteligencji w nowoczesnych smartfonach, które stają się coraz bardziej osobiste. Co zaaferują nam urządzenia przyszłości? W jeszcze większym stopniu ograniczą konieczność naszej ingerencji, będą potrafiły przewidzieć nasze potrzeby oraz odpowiadać na polecenia. Rozwój sztucznej inteligencji będzie postępował i jest tylko kwestią czasu, aż sięgną po nią kolejni producenci smartfonów, np. LG. Wprowadzone dotychczas rozwiązania potwierdzając, że SI niesie wiele korzyści – a dopóki nie zyska samoświadomości, jest w pełni bezpieczna i podnosi komfort codziennego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here