Projekt i druk wizytówek

0
2069

Wizytówki to ważny element reklamy każdej firmy. W dzisiejszych czasach jest to rzecz niezbędna. Pozwala ona bowiem przekazać najważniejsze informacje klientowi, czyli dane kontaktowe lub zakres wykonywanych usług. Dlatego druk wizytówek powinien być wykonany dokładnie, z uwagą i dbałością o szczegóły. Kiedy decydujemy się na stworzenie projektu, to powinniśmy wybrać odpowiedni papier, folię i format. Warto zastanowić się także, czy wizytówki mają być dwustronne, czy jednostronne.

Na czym drukować wizytówki?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest wybór odpowiedniego podłoża do druku wizytówek. Możliwości jest kilka, jeśli zależy nam na rozwiązaniu standardowym, to najbardziej popularny jest druk na białym papierze kredowym, którego gramatura wynosi 350 g. Papier ten charakteryzuje się trwałością, a zarazem elastycznością. Drugą możliwością jest druk wizytówek na podłożach syntetycznych. Dekoracyjne rozwiązania cieszą się popularnością nie tylko dlatego, że dają nam możliwość wielu ciekawych faktur, ale również ze względu na bogatą paletę kolorystyczną.

Jeszcze innym rozwiązaniem są wizytówki na podłożu fakturowym. Przykuwają one uwagę swoim interesującym wyglądem i intrygującym dotykiem. Najczęściej wybierane są papiery prążkowane, choć modne są również te, które posiadają fakturę filcu oraz wystające włókna. Wizytówki plastikowe drukowane są na białych tworzywach sztucznych PVC i PP o wysokiej trwałości drukiem offsetowym UV. Te wizytówki są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż papier kredowy. Plastikowe wizytówki 0,7 mm zapewniają grubość i sztywność typowych kart kredytowych.

Jak wybrać format wizytówek?

Wizytówki zazwyczaj drukowane są w formacie tradycyjnym 90 mm x 50 mm, ale także coraz częściej stosowane jest tzw. eurostandard w formacie 85 mm x 55 mm. Są to wizytówki, które mieszczą się do wizytowników. Osoby, które podążają za nowościami z całą pewnością, mogą wybrać druk wizytówek o niestandardowym kształcie. Można zatem wybrać zaokrąglone rogi, kwadratowy kształt, czy też wymyślone romby. Kiedy potrzebujemy więcej miejsca, warto rozważyć wizytówki składane. Po złożeniu mają standardowy format i pozwalają zaprezentować więcej treści.

Jak uszlachetnić wizytówki?

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest uszlachetnienie wizytówek, które również odbywa się na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się folie i tak zwany lakier wybiórczy. Rodzaj uszlachetnienia zależy wyłącznie od naszych preferencji, choć zaleca się, aby dopasowywać go do specyfiki projektu. Druk wizytówek możemy pokryć cienką, przezroczystą folią: matową lub błyszczącą (z jednej strony lub z dwustronnie). Papier pokryty folią jest sztywniejszy i mniej podatny na uszkodzenia. Lakier wybiórczy jest wypukły, śliski i błyszczący. Pokrywa się nim wybrane części wizytówki. Dobrze prezentuję się na czarnym tle. Można łączyć go z folią soft touch, ponieważ te dwa rodzaje uszlachetnień efektownie ze sobą kontrastują.

Innym sposobem może być tłoczenie, dzięki któremu wizytówka nabiera trójwymiarowego efektu. Służy do uwidocznienia niektórych elementów druku na przykład napisu. Odbywa się to poprzez ściśnięcie zadrukowanego materiału matrycą w temperaturze otoczenia. Często w parze idzie z hot-stamping – nanoszenie w wytłoczonym obszarze warstwy aluminium. Do wyboru są różne kolory, a nawet efekty specjalne w rodzaju hologramu. Hot-stamping chętnie wykorzystuje się w uwiecznianiu loga firmy. Efektownie prezentuje się na białym druku wizytówek i papierach ozdobnych w odcieniach brązu lub beżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here