Płatności mobilne w czasach pandemii

Płatności elektroniczne od lat systematycznie zyskują na popularności. Jednak rok 2020 jest przełomowy dla rozwoju transakcji internetowych. Szczególne zainteresowanie widać w przypadku tych zbliżeniowych. Wprowadzony dystans społeczny oraz ograniczenia wpłynęły na widoczny wzrost płatności bezgotówkowych. Jak podaje Mastercard, przyrost wyniósł 40% w pierwszym kwartale bieżącego roku. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo przekonały użytkowników do zaufania płatnościom internetowym i elektronicznym. Jesteśmy świadkami kształtowania się nowych standardów.

Metody płatności w dobie koronawirusa

Sytuacja epidemiologiczna jaka panuje w kraju, przyczynia się do wzrostu ilości transakcji internetowych. Płatności elektroniczne zyskują coraz większą popularność i zaufanie klientów. Chętnie płacimy przy użyciu:

  • Kart debetowych i kredytowych – płatność elektroniczna kartą jest bezpieczna i szybka. Pamiętać należy jednak o zachowaniu środków ostrożności. Chronić należy danych takich jak numer, kod PIN oraz kod zabezpieczający CVV2 lub CVC2. Nie powinno się zapisywać PINu na kartce.
  • przelewów internetowych- płatności dokonuje się zazwyczaj, opłacając zamówienia ze sklepów internetowych. To bezpieczny sposób finalizacji transakcji. Wymaga jednak logowania do systemu bankowości internetowej oraz uzupełnienia formularza przelewu. Pieniądze nie są księgowane w czasie rzeczywistym.
  • BLIK – to szybka i bezpieczna metoda. Polega na wpisaniu w pole unikalnego kodu. Polega na wpisanie w specjalnym polu unikalnego kodu, wygenerowanego przez aplikację mobilną banku. Następnie należy transakcje potwierdzić.
  • Szybkie płatności – pozwalają księgować środki w czasie rzeczywistym. Bramka płatności umożliwia zapłacenie za usługę lub towar „jednym kliknięciem”. To bardzo bezpieczna metoda, która wymaga jedynie autoryzacji transakcji. Ten sposób umożliwia płatności ratalne.
  • NFC – to technologia radiowa pozwalająca na wymianę danych między urządzeniami. Aby dokonać płatności tą metodą, telefon musi być wyposażony w technologię NFC. Smartfon należy zbliżyć do terminala płatniczego.

Rekordowa popularność BLIK

Obecnie coraz częściej nosimy ze sobą smartfon zamiast portfela. W dobie zaawansowanych technologii płatności nie powinno to nikogo dziwić. Może on być bowiem wykorzystywany jako cyfrowy portfel. Za jego pomocą bez problemu dokonamy zakupów. Wszystko dzięki systemowi płatności BLIK. Choć powstał dopiero w 2015 roku, dziś jest ulubioną metodą. Jak podaje Polski Standard Płatności, obecnie z może z niego korzystać nawet 90% klientów instytucji finansowych w Polsce. Pod koniec II kwartału bieżącego roku BLIK osiągnął rekordową popularność. Wykonano aż 110% więcej transakcji w porównaniu do roku poprzedniego! Płatności elektroniczne BLIK to jedna z najbezpieczniejszych i najszybszych metod płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here