Oddanie krwi a zeznanie roczne

Oddawanie krwi jest bezpłatne i ma charakter bezinteresownej pomocy osobom, które mogą jej w przyszłości potrzebować podczas transfuzji. Osoby, które podejmują się takiego działania, nie mają z tego tytułu żadnych korzyści materialnych i jest to jedynie gest dobrego serca. Warto jednak wiedzieć, że zyskując miano honorowego dawcy krwi, można liczyć na wiele benefitów w codziennym życiu. Jedną z korzyści dzielenia się swoją krwią, jest chociażby możliwość rozliczenia krwiodawstwa w rocznym zeznaniu podatkowym. Zobacz jak skorzystać z ulgi za oddanie krwi w zeznaniu rocznym. Ile wynosi taka ulga?

Kto może otrzymać miano honorowego dawcy krwi?

Aby móc rozliczyć się z krwiodawstwa w rocznym zeznaniu podatkowym należy mieć status honorowego dawcy krwi. Jak wiadomo nie każda osoba, która jednorazowo oddała krew, może zyskać taki status. Żeby móc zostać honorowym dawcą krwi trzeba być przede wszystkim zarejestrowanym w Centrum Krwiodawstwa lub innej tego typu publicznej jednostce organizacyjnej. Po drugie konieczne jest, aby za oddanie krwi nie pobierano żadnej opłaty. Osoby, które oddały krew odpłatnie lub na rzecz innej placówki niż Centrum Krwiodawstwa, lub podobnej placówki nie mogą ubiegać się o status honorowego dawcy krwi.

Status honorowego dawcy krwi może uzyskać każda osoba, która kiedykolwiek oddała krew za darmo i jest zarejestrowanym dawcą. Z kolei tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zyskuje się w momencie, gdy odda się określoną ilość krwi. Aby uzyskać taki status i korzystać z benefitów takich jak darmowe przejazdy komunikacją miejska czy obsługa przez lekarza poza kolejnością należy oddać: 5 litrów krwi w przypadku kobiet i 6 litrów w przypadku mężczyzn. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mają oczywiście możliwość, tak jak zwykli honorowi dawcy, odliczenia oddania krwi w zeznaniu rocznym.

Oddanie krwi w zeznaniu rocznym – jak odliczyć?

Jeśli podlegasz opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to oddanie krwi możesz rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36 lub pit-37. Jeśli z kolei jesteś opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, to masz możliwość, dokonania odpisu składając PIT-28. Niezależnie od tego, jaki rodzaj deklaracji składasz, informację o odliczeniu za oddanie krwi musisz zawrzeć w dołączonym do niej załączniku PIT/O.

W części B, w polu numer 15 lub 16 (kiedy małżeństwo rozlicza się wspólnie i ulga przypada małżonkowi) należy wpisać przysługującą wysokość ulgi. Następnie w części D musimy uzupełnić całą wartość przekazanej przez nas darowizny (czyli krwi lub jej składników), a także dane organizacji, na rzecz, której jej dokonaliśmy.

Dokumentacja oddania krwi w zeznaniu rocznym

Urząd Skarbowy nie wymaga dołączenia do PIT-u dokumentu, który poświadcza wartość przekazanej darowizny. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że odpowiednia dokumentacja nigdy się nam nie przyda. Możliwe jest, że w ciągu następnych 5 lat zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, podczas której wymagane będzie okazanie zaświadczenia o oddaniu krwi oraz jej wartości.

Takie zaświadczenie powinna wydać jednostka, wobec której została oddana krew. Jeśli chcesz dokonać odpisu od podatku, to powinieneś zachować to zaświadczenie. Oczywiście to, że przyjdzie do Ciebie kontrola skarbowa, jest bardzo mało prawdopodobne, jednak nie należy wykluczać takiej możliwości. Jeśli spełniasz wszystkie warunki, to warto, abyś skorzystał z ulgi za oddanie krwi w zeznaniu rocznym https://habza.com.pl/oddanie-krwi-w-zeznaniu-rocznym-co-trzeba-wiedziec/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here