Normy siłowników pneumatycznych

Siłownik pneumatyczny to nic innego, jak napędzane przez sprężone i odpowiednio przygotowane powietrze urządzenie mechaniczne, wykorzystywane w przemyśle, jak i w wielu domach, a właściwie to w sprzętach codziennego użytku. Otwieranie i zamykanie drzwi oraz klap w samochodach, ruch platform rozładunkowych w ciężarówkach, podnoszenie i obniżanie siedzenia w krzesłach biurowych – to tylko niewielki wycinek przykładów użycia mechanizmu z siłownikiem pneumatycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu przedmiotach używa się tego rozwiązania. Krótko mówiąc, siłownik pneumatyczny ma za zadanie przełożenie sprężonej w nim energii na siłę wykonującą określoną pracę.

Budowa każdego siłownika pneumatycznego jest podobna, co znacznie ułatwia ich ewentualną wymianę. Składają się one z tulei cylindrowej oraz prowadzącej, dwóch pokryw: przedniej i tylnej, tłoku, tłoczyska, a także różnego rodzaju pierścieni, między innymi uszczelniającego i zgarniającego.  Siłowniki są projektowane i konstruowane zgodnie z określonymi normami. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego w ogóle istnieją normy? Co oznaczają? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym artykule.

Co oznaczają normy siłowników pneumatycznych?

Zacznijmy od tego, że każdy produkowany siłownik pneumatyczny objęty jest takimi samymi normami. Dzięki temu produkty zakupione od różnych producentów można używać zamiennie, ponieważ odpowiadają konkretnym normom, a my zyskujemy pewność, że wybieramy odpowiedni produkt dostosowany do naszych potrzeb. Dodatkowo to znacznie ułatwia wybór. Siłowniki pneumatyczne w określonej normie mogą różnić się od siebie materiałami.

Na rynku polskim jest kilka popularnych norm siłowników pneumatycznych. Zależą od ich kształtu i rozmiaru. Podążając tymi wytycznymi, możemy wyróżnić następujące siłowniki pneumatyczne:

  • siłowniki okrągłe, mające od 8 mm do 25 mm (ISO6432),
  • siłowniki profilowe, liczące od 32 mm do 125 mm (ISO15552),
  • siłowniki kompaktowe, standardowo mające rozmiar średnicy od 16 mm do 100 mm (na przykład ISO21287 lub też UNITOP, charakteryzujące się lekkością i niewielką zabudową, co pozwala na mocowanie ich w miejscach trudno dostępnych).

Powyższe wymiary mają na celu, po pierwsze standaryzację ułatwiającą dobór mocowań. Po drugie jasno i rzetelnie definiują wymiary montażowe, które siłownik pneumatyczny powinien posiadać.

Czemu służą normy siłowników?

Sporo mówi się o tym, że normy siłowników pneumatycznych służą standaryzacji i łatwości w doborze odpowiedniego modelu. Skąd jednak mamy wiedzieć, jaki siłownik pneumatyczny kupić w razie awarii poprzedniego? Do wyboru właściwego siłownika należy określić jego skok, czyli, najprościej tłumacząc, odległość od końca tłoczyska zarówno w stanie wysuniętym, jak i wsuniętym. Jednak skąd pozyskać informacje na taki temat? Czy sprawdzenie tego wymaga specjalnych umiejętności? Na szczęście nie wymaga. Istnieje kilka sposobów na określenie tego parametru, ale najprostszym jest zwyczajne rzucenie okiem na etykietę urządzenia. Etykieta lub tabliczka zmianowa dostarczy nam wszelkich potrzebnych informacji.

Gdzie kupić siłownik pneumatyczny?

Sprawdzonej jakości siłownik pneumatyczny można nabyć między innymi od polskiego producenta, firmy Air Com. Jest to od lat dobrze znana marka, słynąca z wysokiej klasy siłowników oraz innych urządzeń pneumatycznych. Produkty tej marki zostały wielokrotnie docenione przez klientów, jak również przez fachowców. Wybór siłowników w ofercie Air Com jest bardzo duży. Ponadto firma oferuje również wykonanie siłowników na zamówienie, według indywidualnego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here