Ceny transferowe

Uzyskanie przychodu i zysku jest jedną z najważniejszych zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia czy to wielka grupa kapitałowa czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Dużą zaletą międzynarodowych grup kapitałowych jest to, że mogą one maksymalizować swoje zyski lub minimalizować stratę korzystając z narzędzi rynku finansowego.

Ceny transferowe – co to?

Najogólniej rzecz ujmując cena transferowa to cena jaka jest stosowana w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi ze sobą. Takim powiązaniem może być na przykład należenie do tej samej grupy kapitałowej. Inną sytuacją gdzie ceny transferowe znajdą zastosowanie jest zakup towarów lub usług od spółek córek, szczególnie tych, znajdujących się w krajach o innej polityce podatkowej. Ze względu na duże pole do możliwych nadużyć możliwości stosowania cen transferowych zostały ograniczone przez prawo podatkowe. Jednak to nie jedyny powód dla którego ceny te mają zastosowanie. Innym powodem są na przykład zmienne kursy walut, polityka celna poszczególnych krajów. Zastosowanie dowolnie dyktowanych cen pozwala na transfer dochodów do poszczególnych podmiotów, a jednocześnie na pozytywną politykę podatkową. Poza celem podatkowym przerzucanie dochodu do spółki centralnej może być potrzebne, jeśli wymaga ona poprawy wyniku finansowego.

Maksymalizacja podatkowa za pomocą cen transferowych

Ceny transferowe pozwalają na swobodne, w granicach prawa poszczególnych krajów, manipulowanie cenami, które ustalane są poza poziomem cen rynkowych. Pozwala to na przerzucenie dochodów do krajów lub gałęzi gospodarki o niższym poziomie opodatkowania. Preferencyjne stawki podatków pozwalają na umiejscowienie na terytorium konkretnego kraju spółek córek, które przy odpowiedniej księgowości pozwolą na minimalizowanie nakładów podatkowych dla całej grupy kapitałowej. Planowanie, kontrola i koordynacja cenowa pozwala na minimalizację wpłacanych podatków oraz ujednolicenie zasad kierowania spółkami w strukturach grupy kapitałowej. Dzięki temu, że ceny ustalane są odgórnie po pierwsze można osiągnąć lepszy wynik finansowy zarówno z perspektywy spółki jak i grupy kapitałowej, jak i uniknąć problemów z każdorazowym ustalaniem cen wewnątrz struktur.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here